نان و نمک و انتخابات در کرماشان / جلیل آهنگرنژاد
jalil204.jpg
صدای آزادی: «ما از بی کفنی زنده ایم! مردم نان ندارند بخورند! دلت خوشه که از انتخابات میگی؟!» این گونه جملات را در این ماه‌ها بارها و بارها گفته اند و شنیده‌ایم و خوانده‌اید. اما آدم چرا روزه‌ی شک بگیرد؟ در هر صورت بازار انتخابات دارد داغ می شود. لیست‌ها کم کم از پس تاریکی سر برمی‌آورند. برخی نامزدها «کژدار و مریز» در سایه‌روشن‌ها خودشان را نشان می‌دهند. برخی دیگر صاحب تمام عزاها! شده اند و در صف صاحبان عزا ملتمسانه چشم در چشم مردمان دارند و مصداق های فراوان دیگر.

▫️جدا از این موارد، مردم کرماشان می‌دانند که از تورهای گسترده‌ی اصولگرایان و  قلاب کج اصلاح طلبان، ماهی «خولگه‌ای» گیرشان نمی آید  و نیز به خوبی می دانند که دوران «اَبَرشعار»ها گذشته است. دیگر دل به ایده‌آل‌ها نمی سپارند. می دانند که شعارهای «شکافنده‌ی سقف فلکِ» غالب این دو گروه در این استان در طول دهه های پشت سر، راه به هیچ کوره دهی نبرده و برخی از سیاسیون، اصولاً اعتقادی به خط و خطوط ندارند و آن را پلی می دانند که خر مُرادشان را بر آن برانند.

▫️آنهایی که انتخابات ادوار گذشته را پیگیر بوده اند، به یاد شعارهای حیرت آور «کاظمی» نامی در چند دوره پیش انتخابات شورای شهر کرمانشاه می افتند. مردی که با شعارهای منحصربفردش هنوز در اذهان بسیاری از مردم مانده است. اما امروز چه شعارهای «بشنو و باور مکن»ی! می تواند بخشی از مردم را دلخوش نماید؟ قطعاً این دوره نه شعار «جامعه‌ی مدنی» معدن احساسات را تحریک خواهد کرد و نه «نفتی بر سر سفره‌ی مردم» تنور دلی را گرم خواهد کرد. اما بعید نیست شعارهایی که مستقیماً با معیشت مردم مرتبط است، نقش هایی تعیین کننده بازی کنند. «بخشش از کیسه خلیفه» کار دشواری نیست!.

▫️ از جمله شعارهایی که غالب مردم استان را تحت تأثیر قرار خواهد داد، ادعای بخشش وام‌های زلزله‌زدگان است. شعاری که می تواند حواشی گوناگونی داشته باشد و مدیریت نمایشی امروز استان نیز بدون شک از آن بهره برداری خواهد کرد. چرا که «جناب مهندس» بقای خود را در بحران می بیند و استاد تمام‌عیار در بحران آفرینی‌های انتزاعی است. بر همین اساس، هزینه های بسیاری بر دولت تحمیل کرده که شرح آن به وقتی دیگر می گذارم.

▫️ پیشاپیش امیدوارم که این ادعا به نفع مردم زلزله‌زده‌ی استان کرمانشاه تمام شود و آن را به عنوان یک خواست عمومی از همه نامزدها و حتی از مسؤولان بخواهند تا حداقل مرهمی بر زخم های بسیار آنان باشد. سوژه‌های خوب دیگری هم برای شعار سازی، برخی از طیف ها را به خود مشغول خواهد کرد از جمله: حق مناطق جنگی برای شهرستانهای شرقی کرمانشاه، بازنشستگان و...

▫️پر مسلم است که همزمان با روز انتخابات، «غم نان»، مردم کرماشان را بیش از هر شعار دیگری به خود مشغول خواهد کرد. چون با خیل بیکاران جوانش راهی جز غم نان ندارد. آیا انتخابات در این استان نان و نمکی برای رای دهندگانش با خود همراه خواهد داشت؟ تجربه‌های پیشین، همواره چیزی غیر از این را ثابت کرده است. پس چرا ملاک‌های زنگ زده‌ی انتخاب‌هایمان را عوض نکنیم؟
🔸جلیل آهنگرنژاد / صدای آزادی
نظرات [۱]
یکشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ :: ۱۳:۳۱
خداقوت، چه خوب است که صراحتاً در دل مردم را کمابیش بازگو می کنید.این روزها ، روزهای پرکار مدیران ملتمس است.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟