گزارشی از نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست»
seda75.jpg
گزارشی از نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» 
حیف است چنین خفته و خاموش بماند
بلوط: نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» سروده‌ی امین شیرزادی به همت نشریه دانشجویی کاغذکاهی و کانون ادب و هنر دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه روز یکشنبه (۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۳) در تالار علامه امینی برگزار شد.
مدیر مسول نشریه کاغذکاهی با بیان اینکه این برنامه از سلسله نشست‌های تخصصی ادبی و هنری دانشگاه آزاد کرمانشاه می‌باشد اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست‌ها آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان با مقوله نقد و ترویج فضای نقد پذیری بوسیله آثار هنری و تولیدات ادبی در بین آنان می‌باشد.
سید مهران موسوی احمدی با اشاره به نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» گفت: این مجموعه اواخر سال گذشته منتشر شد و بدون شک یکی از مهم‌ترین آثار منتشر شده در حوزه شعر کرمانشاه در سال ۹۲ می‌باشد.
دبیر کانون ادب و هنر دانشگاه آزاد کرمانشاه افزود: امین شیرزادی از شعرا و ترانه سرایان مطرح کرمانشاهی می‌باشد که مجموعه جدید آن نشان از قدرت بالای وی در سرودن غزل دارد که با بهره گیری از حضور اساتید برجسته استان به صورت کامل و جامع به این اثر پرداخته شد.
موسوی احمدی با اشاره به دیگر برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه ازاد کرمانشاه اظهار داشن: نشست تخصصی نقد عکس با محوریت مستند اجتماعی، نشست نقد وبررسی مجموعه داستان چشم هیچکاک اثر منصور یاقوتی، مراسم بداهه نویسی خوشنویسی، جشنواره‌های استانی داستان کوتاه پیامکی و طراحی لوگو از دیگر برنامه‌های کانون ادب و هنر می‌باشد.
seda76.jpg
«تقصیر جاده نیست» حرف دل همگان است
در ابتدای این مراسم استاد ابوالقاسم شیدا از شعرای پیشکسوت و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه به بیان نقد خود پیرامون مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» پرداخت و اظهار داشت: به اندازه‌ای این کتاب مطلب دارد که اگر قرار باشد تمام خواندنی‌های این اثر را تشریح نمایم مثنوی هفتادمن کاغذ می‌شود.
ابوالقاسم شیدا با بیان اینکه سه غزل «بود و نیست»، «فصل شکستن» و «پرنده پر» بیش از سایر اشعار نظر من را جلب کرده و به نظر من شاه غزل‌های این مجموعه است گفت: در غزل «بود و نیست» شاعر حرف دل خودش را نزده بلکه فضایی را ایجاد کرده که زبان حال همگان است و هر کسی با اندک ذوقی می‌تواند قبل از بود و نیست، زندگی و گذشته خود را بیاورد.
seda72.jpg
وی ادامه داد: اولین نکته این غزل ردیف شاعرانه‌ی آن یعنی ترکیب متضاد بود و نیست می‌باشد که زبان حال همگانی است. تناسب کامل محتوای اشعار با وزن عروضی آن، هماهنگی قافیه با ردیف دلپذیر، قرار گرفتن ارکان و اجزاء جمله‌ها در بستر مناسب و طبیعی خودش، گوناگونی صور خیال، زبان شسته و رفته و بی غلط، حزن انگیز بودن این غزل که کاملاً با بود و نیست‌های انسان‌ها همخوانی دارد، عواطف انسانی که در این غزل سرشار است و همچنین شیوه بیان مطالب به صورت سهل و ممتنع که عوامل دلچسبی و دلنشینی این غزل می‌باشند.
شیدا با بیان اینکه غزل «فصل شکستن» یک غزل بسیار بسیار دل انگیز است گفت: غزل «فصل شکستن» به اقتضای قدرت توصیف و فضاسازی زیبایش هر مخاطبی را به احساس همدلی و هم زبانی با سرآینده‌ی آن وا می‌دارد و در فضای شاعرانه‌ای قرار می‌دهد که انگار آن را تجربه کرده است.
این شاعر پیشکسوت کرمانشاهی با اشاره به غزل «پرنده پر» عنوان کرد: دیدن این غزل در آغاز خواننده را به فضای شیرین کودکی و بازی کودکانه کلاغ پر و گنجشک پر می‌برد که بسیار پر هیجان و لذت آور است ولی با همه‌ی خوش آهنگی و شوخ و شنگی ظاهری‌اش حزنی سنگین در آن آرمیده است و لایه‌ای از حسرت و مجال در ژرفای آن رسوب کرده است.
seda73.jpg
این استاد دانشگاه در پایان با بیان اینکه امین شیرزادی بهترین، گزیده‌ترین و خوش آهنگ‌ترین اوزان را برای غزل‌های خود انتخاب کرده است اظهار داشت: به طور کلی شمار این اوزان به ۱۵ وزن می‎رسد که کم نیست، برای مثال در دیوان صاحب تبریزی با ۷۳هزار غزل تنها ۱۷ وزن به کار رفته و یا دیوان حافظ که با ۵۰۰ غزل بیشتر از ۲۴ وزن به کار نرفته است.
«حیف است چنین خفته و خاموش بماند»
در ادامه برنامه حسین احمدی «محجوب» با اشاره به نقد خود با عنوان «حیف است چنین خفته و خاموش بماند» که نگاهی به عشق در اشعار کتاب «تقصیر جاده نیست» عنوان کرد: با نگاهی گذرا به اشعار این مجموعه در می‌یابیم که بسامد اشعار عاشقانه و عاطفی از دیگر گونه‌ها بیشتر است و ۶۰ غزل ار ۹۵ غزل این مجموعه را تشکیل داده است.
شاعر مطرح کرمانشاهی با بیان اینکه تخیل و تصویر پردازی در کل مجموعه در اوج است گفت: اما در غزل‌های گونه‌ی عاطفی شاعر در ازدهامی از تصاویر و نازک خیالی‌ها در انتخاب و گزینش واژه‌ها، چنان شتاب دارد که فرصت نفس تازه کردن برایش نمی‌ماند.
وی افزود: شاعر از همان ابتدای کتاب خویش را تنها مرید عشق می‌داند و بس و حتی فریاد می‌زند که در شاعری هم بی مدد پیر و راهنما شکوفا شده است: جز عشق، مریدِ، مدد غیر نبودی /  در باغ غزل بی مدد پیر شگفتی. هرچند نسبت به مصرع دوم این بیت باید با احتیاط بیشتری نظر داد زیرا در دنیای شاعری نمی‎توان به صراحت مدعی بود که تأثیر از دیگران در شعر و شاعری وجود نداشته باشد.
seda74.jpg
احمدی محجوب ادامه داد: در این مجموعه می‌توان از طریق دالان آینه کاری شده‌ای از بلور تعابیر تازه و مضامین باکره‌ای که چینش و گزینش واژه‌ها ایجاد کرده‌اند و اندیشه حقیقی شاعر را پیدا کرد. باید برای ورود به این کشور رویایی عِطر دلدادگی به پیراهن دلت بپاشی تا پشت دروازه رنگا رنگ فضای شعر معطل نمانی.
حسین احمدی «محجوب» تاکید کرد: عشق است که تو را در ازدحام جنگل آهن و سیمان همراهی می‌کند، به پرواز وا می‌دارد تا به خویشتن خویش برسی و روح عشیره‌ای خود را دریابی ولی افسوس که تنها به یادی و خاطره‌ای از آن می‌توان بسنده کرد: یادش بخیر آن روزهای خوب آیینه لبریز تبسم بود / بر شانه‌های دختران ده صد بافه عشق و درد و هیزم بود. نوستالژی آهن و غربت همراهی است مهربان که در بیشتر غزل‌عا روح لطیف و ملایم شاعر را همراهی می‌کند. 
وی با بیان اینکه جنبه‌های نوستالژیک این مجموعه شعر چنان بسامد بالایی دارد که در حدود ۲۰ غزل آن مشهون از این غم غربت است عنوان کرد: این حکایت از وابستگی لایه‌های پنهان ذهن شاعر با صمیمت نهفته در این طریق اندیشه است زیرا در نوستالژی به کسی ضربه‌ای زده نمی‌شود یا کینه‌ای از گفته‌ها شاعر به دل کسی نمی‌نشیند و شاعر تنها با رویاهای روستایی خویش «خاکِ له موشان» بازی می‌کند و در این فضای پاک اندکی گرد و غبار دل مردگی شهری را از پرده‌های روزمرگی می‌زداید.
محجوب افزود: شاعر در این مجموعه توانسته است دستان خواننده را در دست رویا بگذترد و به آسمان خواب و مهتاب ببرد تا گیسوی صبح عِطر موهای تخیل را لمس کند.  
احمدی محجوب با بیان اینکه توانایی‌های امین شیرزادی شاعر صمیمی و یک دل مجموعه غزل تقصیر جاده نیست آنقدر هست که برای من خواننده جای سوال باشد که چرا در بعضی غزل‌ها به جهت طولانی شدن غزل قافیه را تکرار کنند گفت: تکرار قافیه برای ادامه یافتن غزل از روح شاعرانه ایشان بدور است و با وجود این همه غزل زیبا در این مجموعه نیازی به این کار نبوده است. همچنین سهل انگاری شاعر در ویرایش ابیات بعضی از غزل‌ها، که با وجود طولانی بودن غزل، ابیاتی که در بافت شعر ضعیف هستند و اگر نبودن استحکام غزل دو چندان می‌شد. 
seda71.jpg
دو مجموعه دیگر در دست انتشار دارم
آخرین سخنران این مراسم امین شیرزادی شاعر مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» بود که به بیان چگونگی گرایش و علاقه خود به شعر پرداخت و سال‌های ابتدایی شاعرانگی خود به ویژه زمان دانشجویی را شرح داد. 
شیرزادی با بیان اینکه سال ۷۸ مجوز چاپ اولین مجموعه شعر خویش را با عنوان «از این قبیله که رفتی» گرفته بودم اظهار داشت: به دلیل شرایط سیاسی آن زمان احساس کردم که فضای فرهنگی موجود نیست و مردم توجهی به مسائل فرهنگی ندارند و گرایش بسشتر به سیاست است به همین دلیل از انتشار آن مجموعه صرف نظر کردم.
شاعر کتاب «تقصیر جاده نیست» با اشاره به نام گذاری این مجموعه گفت: برای انتخاب نام این مجموعه شعر تصمیم گرفتم که تفعلی به کتاب بزنم و اولین مصرعی که آمد را به عنوان نام مجموعه انتخاب نمایم که بیت: تقصیر جاده نیست مرا پا نمی‌دهد / از بس مرددم بروم یا بایستم. 
وی افزود: دو مجموعه دیگر را نیز در دست انتشار دارم که یکی از آن‌ها مجموعه رباعی با عنوان «دو فنجان قهوه در هوای برفی» و دیگری نیز مجموعه غزل «چهارشنبه‌های دلتنگی» می‌باشد.
seda77.jpg
لازم به ذکر است که مجری این مراسم امرالله عظیمی شاعر و روزنامه نگار کرمانشاهی بود که با ارائه اطلاعات کامل و جامع خود پیرامون این اثر و مهمانان فضای خاصی را به این مراسم بخشیده بود. همچنین در پایان مراسم که با استقبال قابل توجه دانشجویان و علاقه مندان به شعر همراه بود از سوی نشریه دانشجویی کاغذکاهی، شاعر مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» و منتقدین این اثر تجلیل به عمل آمد. 
گفتنی است مجموعه شعر «تقصیر جاده نیست» شامل ۹۵ غزل امین شیرزادی در ۲۰۰ صفحه می باشدکه اواخر سال گذشته از سوی حوزه هنری استان کرمانشاه منتشر شد.

نظرات [۴]
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۳ :: ۱۴:۲۵
سلام کتاب جناب شیرزادی را مطالعه کردم ولذت بردم غزلهای کم نظیری بودند. درود بر شما و امین شیرزادی گرامی
دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ :: ۱۵:۱۵
از اطلاع رسانی خوبتان سپاسگذارم و امیدوارم در تمام امور فرهنگی و ادبی و زحماتی که بر عهده می گیرید موفق و مؤید باشید.
یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ :: ۲۱:۱۰
سپاس از شاگردنوازی جلیل آهنگرنژاد که با مهربانی تمام این گزارش و سایر مطالب مربوط به کتاب تقصیر جاده نیست را پوشش می دهد.
شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ :: ۱۵:۴۶
سلام و درود برای استاد خوبم امین شیرزادی آرزوی توفیق دارم.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟