۲۷ اردیبهشت روز استاد علی اشرف نوبتی (پرتو کرمانشاهی) / وحید نظری کرمانشاهی

partaw058.jpg
هفته نامه صدای آزادی : حکایت از آنجا شروع  شد که نواری از صدای شاعر در یک مهمانی خصوصی که نباید بیرون می آمد، بیرون آمد. -جرمی نا بخشودنی از طرف شاعر-آن روز ها نوجوانی ده ساله بودم، کاست لو رفته اولین دریچه من رو به پرتو شد. علی رغم اینکه خود شاعر هنوز با آن مسئله کنار نیامده است.
عشق به «استاد پرتو» با من بزرگ و بزرگ تر شد و تا به آرزویی بس عظیم تبدیل نشد، مرا رها نکرد.سالها بعد از این که می دیدم او با همه آنهایی که «استاد» می نامند، بسیار فرق دارد و گویی از جنس دیگریست، به  خود می بالیدم که زمان این لطف را به من داشته که با او هم عصر باشم و او را از نزدیک درک کنم.
 پاییز ۱۳۹۳ به پیشنهاد «جناب طاهری» و مشورت «آقا رضا آقا ملایی» تصمیم به برگزاری مراسم بزرگداشت خصوصی از ایشان گرفتیم.با «دکتر کریمی»مسئله را مطرح کردم و با کمک ایشان مقدمات را آماده  کردیم اما استاد پرتو سه روز قبل از برگزاری، ناچار در بیمارستان بستری شد.پس از بهبودی ایشان، بار دیگر موضوع را در اردیبهشت ماه امسال (۱۳۹۴) مطرح کردم و دکتر کریمی این بار با استاد پرتو برنامه را در میان گذاشت و قول حضور را از ایشان گرفت.۲۷ اردیبهشت باغ مهندس خالقی کوچه میعادمان شد .دوستان صمیمی استاد را جملگی فرا خواندیم.هر کدام با آغوشی باز از ما استقبال کردند. آنان میزبان شدند و ما میهمان.همه و همه تلاش کردند. از پروین داودیان گرفته تا وحید ویسی. برنامه را با خوش آمد گویی دکتر کریمی آغاز کردیم و با عکس یادگاری دسته جمعی به پایان بردیم .
استاد علی اکبر مرادی ما را به اعماق تاریخ در بلندای دالاهو می برد و بازمان می آورد . در لابلای برنامه ها دختری خردسال به نام «هانا الماسی» یکی از شعرهای کُردی استاد پرتو را  از حفظ خواند که شور و حال خاصی به محفل بخشید .مقاله «استاد یداله عاطفی» در باب ویژگی های شعر استاد پرتو ، هم چنین همنوازی احمد ابوقداره، پویا قدسی ،ساسان کاکایی،سعید شیرازی ،پوریا خاکپور و جناب نصراله پور و صدای گرم وداوودی دکتر کریمی این محفل را رنگین تر کرد و استاد پرتو غزلی گیرا در ساغرهامان ریخت. غزلی که بوی امید می داد و بشارت بهار را به مشام هامان می رساند . 
ایجاز و اعجاز ویژگی ناب باده پرتو است. او همیشه «بهترین» است در همه چیز بی شک . گاهگاهی دکلمه هایی که در استودیو از او را آماده کرده بودم ،  پخش می کردیم و گه گاهی «یداله نوری» که سکان دار برنامه بود ،شعری از استاد برایمان می خواند .هوای آخر شب داشت کم کم سرد می شد که گرمای صدای «کورش تیمورزاده» دوباره گرممان کرد .

partaw059.jpg
خوش خط ترین مرد مهربانی های کرمانشاه «استاد عبداله جواری» در آن میان مشغول جمع کردن امضاهای طوماری بود که چنین نوشته شده بود:« امروز یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ تعدادی از دوستان جمع شده ایم تا پاسداشت مردی را ارج نهیم که بیش از نیم قرن از عمر خویش را چونان ستیغ های پهناور زاگرس سربلندانه و با شرافت انسانی کامل زیسته است. مردی از جنس نور وباران ،عشق و آتش  و بی شک اوست که امروز محبوب ترین فرمانروای قلبهای اهل دلان زاگرس است.»
استاد علی اشرف  نوبتی متخلص به پرتو کرمانشاهی! حقا که در این سالیان  چونان پرتوی از جنس خورشید ظلمت سوزی ها کرده ای و با جهل و خرافه،مدام در ستیز بوده ای و تاریخ، بهترین گواه این راد مردی ها خواهدت بود . زاگرس و زاگرس نشینان و به ویژه کرمانشاه از داشتن چنین فرزندی آزادمرد به خویش می بالد و ما این روز مبارک را به نام «روز پرتو کرمانشاهی» می خوانیم ...روز آزادگی و پایمردی  ،روز ظلمت ستیزی ، روز نور وباران و روز عشق و آتش. مهربان پرتوا،روزت مبارک، سایه ات بر سرمان مستدام و اما شما که می خواهید به ما بپیوندید نام و امضای خودرا برای او پست کنید. آدرس پرتو کرمانشاهی: شهر عشق خیابان آزادگی کوچه شرافت پلاک انسانیت! 
با درود بدرود / ۲۹ اردیبهشت ۹۴

نظرات [۴]
جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۹۵ :: ۱۹:۴۳
با سلام من خیلی به اشعار استاد پرتو علاقمندم ولی متاسفانه موفق به پیدا کردن کتاب ایشان و دکلمه هایشون باصدای خودشون نشدم لطفا منو راهنمایی کنید سپاسگزارم
چهارشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ :: ۱۸:۱۹
درود خدا بر او دست خدا همراه او پرتو کرمانشهی آن حافظ کردی زوان زنده بود وپرتوان
شنبه، ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ :: ۱۱:۱۱
جناب آقای کرمانشاهی حقا که دیارمان کرمانشاه از داشتن جوانان سرافراز و فرهنگ دوستی چون شما به خود می بالد که با ساده و ناچیزترین امکانات در دسترس، چنین بزرگ مردانش را پاس می دارد. سایه ات مستدام
جمعه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ :: ۱۶:۰۵
منش و شخصیت پرتو وقامت آزاده ی او در تاریخ کرمانشاه وزاگرس نشینان ماندگار خواهد بود که فرمود: جلوه گاه هنر آزادی و آزادگی است آستان بوس زر و زور چرا ای شاعر توکه نفرینی ایامی و ننگ تاریخ شرمم آیدد که برم نام تورا ای شاعر
اطلاعات شما ذخيره شود ؟