کرمانشاه یکی از شهرهای فعال طراحی گرافیک در کشور است/ نهمین سالگرد تاسیس انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه برگزار شد
کرمانشاه یکی از شهرهای فعال  طراحی گرافیک در کشور است/ نهمین سالگرد تاسیس انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه برگزار شد
نامه های درخواست حمایت از اداره ارشاد پاسخ داده نمی شود و هنوز مبالغ مورد توافق برای کمک به برنامه های سال قبل به انجمن پرداخت نشده است. بنابراین کسی نمی تواند انتقاد کند که چرا انجمن طراحان گرافیک مراسمی با این اهمیت را کوچک برگزار کرده است...
پریا ملکی‌مجد - نهمین سالگرد تاسیس انجمن طراحان گرافیک هم زمان با روز گرافیک کرمانشاه باحضور اهالی فرهنگ و هنر در خانه هنرمندان کرمانشاه برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رئیس انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه با اشاره به برگزاری دو دوره سالگرد تاسیس این انجمن  و نمایشگاه بین المللی پوستر در اردیبهشت ماه، در طی دو سال گذشته عنوان کرد: مشخص نیست دلیل عدم حضور متولیان فرهنگی در طی دو سال گذشته در برنامه های انجمن چیست؟ شاید برای این دوستان کنسرت و تئاتر جذابیت بیشتری دارد.
روزبه حبیبیان با بیان اینکه «۱۰ مرداد» سالگرد تاسیس انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه می‌باشد اظهار داشت: تقریبا تمامی اتفاقات مهم در عرصه گرافیک کرمانشاه در این روز اتفاق افتاده و به همین دلیل روز گرافیک کرمانشاه نیز نامیده می‌شود.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۸۵ که نخستین جلسه انجمن در اداره امور هنری تشکیل شد تا کنون اساتید بزرگ گرافیک ایران به دعوت انجمن جهت برگزاری ورکشاپ، کارگاه و نمایشگاه به کرمانشاه سفر نموده‌اند و خوشبختانه از کرمانشاه به عنوان یکی از شهرهای فعال در زمینه طراحی گرافیک نام برده می‌شود.
حبیبیان با بیان اینکه قرار است تندیس سرو مرداد که از سوی انجمن به پیشکسوتان گرافیک ایران اهداء شده در موزه گرافیک ایران قرار بگیرد گفت:  اما متاسفانه این فعالیت ها و اقدامات در شهر کرمانشاه بازخورد نداشته است. 
حبیبان مهم‌ترین برنامه خود در هیات امنای جدید را تلاش در جهت حرکت به سمت درآمدزا بودن انجمن دانست و گفت: هدف ما در نهایت کسب درآمد برای اعضا است که در کنار آن انجمن آرام آرام سعی در استقلال خود دارد زیرا تا قبل از سال‌های اخیر تمامی منابع انجمن از طریق جذب کمک‌های اداره فرهنگ و ارشاد بود ولی در طی دو سال اخیر هیچگونه کمکی از طرف ارشاد به انجمن صورت نگرفته است.
رئیس انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه افزود: نامه های درخواست حمایت از اداره ارشاد پاسخ داده نمی شود و هنوز مبالغ مورد توافق برای کمک به برنامه های سال قبل به انجمن پرداخت نشده است. بنابراین کسی نمی تواند انتقاد کند که چرا انجمن طراحان گرافیک مراسمی با این اهمیت را کوچک برگزار کرده است. 
وی بیان اینکه کار انجمن بهینه سازی، نوسازی و بهبود چهره بصری شهر کرمانشاه می‌باشد و اعضای ما حق دارند که در این سرزمین کار نمایند و کارهای اداره ارشاد و سایر ادارات دولتی را  باید طراحان گرافیک که تخصص آکادمیک دارند انجام دهند، اظهار داشت: اکثر مشاغل در کرمانشاه صنف دارند ولی طراحی گرافیک به طفیلی میان بازار فرهنگ و هنر کرمانشاه تبدیل شده است. 
حبیبیان همچنین از تهیه نامه ای به اتاق اصناف،  با برنامه ریزی انجمن طراحان گرافیک و بیش از ۲۰۰ امضا برای تاسیس صنف طراحی گرافیک در کرمانشاه خبر داد و گفت: تعجب می‌کنم از نهادهای دولتی که کار انتشار نشریات داخلی، پوسترها و سایر طراحی‌های خود را به افرادی واگذار می‌کنند که هیچ گونه تخصصی ندارند و در مقابل افرادی که در این حوزه تحصیل کرده‌اند و وقت گذاشته‌اند باید بیکار بمانند. 
در ادامه برنامه نایب رئیس خانه هنرمندان کرمانشاه با اشاره به اینکه کشور ما در بستر توسعه فرهنگی قرار ندارد اظهار داشت: اگر یک گرافیست در یک زمینه و بستر مناسب رشد می‌کرد قطعا گله ‌مندی شکل نمی‌گیرد زیرا جامعه‌ای است که هنوز این هنرمند آنچنان که بایسته است معرفی نشده است.
دکتر عبدالرضا رادفر ادامه داد: به همین دلیل از یک سنت دیرمان پیوستگی ساختاری فرهنگی بوم‌آور متاسفانه بهره‌من نیستیم و اینکه یک گرافیست وقتی گله می‌کند از دوستی که انتظار انجام کار رایگان دارد به خودی خود عدم توسعه فرهنگی است.
وی با اشاره به اینکه هنر غریب است و همیشه این گله مندی و دغدغه وجود دارد اظهار داشت: هنر یک فرهنگ و یک پروسه و یک فرآیند متکثر است و اساسی ترین پدیده فرهنگ و هنر متعلق بودن به پدیدآورندگان و مخاطبان اصلی و صاحبان اصلی فرهنگ و هنر است و بی گمان این متولیان و صاحبان اصلی مردم هستند.
رادفر ادامه داد: بزرگان توسعه فرهنگی معتقدند که توسعه فرهنگی اساس توسعه اقتصادی‌ست و توسعه اقتصادی وقتی به بار می‌نشیند که از رهگذر مفاهیم سنتی عبور کرده باشد.
این شاعر و پژوهشگر مطرح با بیان اینکه جامعه توسعه یافته غرب معتقدند که اگر بر اساس مفاهیم سنتی دست به انقلابات توسعه فرهنگی نمی‌زدند عبور نمی‌کردند عنوان کرد: این عبور چندصد ساله غرب که از دامن کلیساها شکل گرفته تا شکل گیری پدیده فکری، فلسفی و هنری با نام امانیسم اگر صورت نمی‌پذیرفت به این تمدن دست نمی‌یافتند و صدور این تمدن در جامعه ما که از سنت عبور نکره دچار این دغدغه‌ها و گله مندی‌ها می‌شود.
grafist03.jpg
دکتر عبدالرضا رادفر با بیان اینکه اگر ما بر اساس توسعه فرهنگی قدم نگذاریم همه مبانی توسعه کمیت‌اش لنگ است اظهار داشت: تعدادی جوان متخصص و تحصیلکرده در حوزه گرافیک در مکانی به نام خانه هنرمندان  ناگزیر است که به گلایه بپردازد که این دقیقا عدم توسعه یافتگی فرهنگی ماست.
نایب رئیس خانه هنرمندان کرمانشاه افزود: وقتی که توسعه فرهنگی شکل نمی‌گیرد ما در حوزه شناخت معرفت فرهنگی نیز دچار لنگش خواهیم شد. معرفت فرهنگی وقتی بر بنیان‌های معرفت سنتی و فرهنگ و توسعه فرهنگی استوار نشده باشد موجب کج سلیقگی در این زمینه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه وقتی توسعه فرهنگی نداریم دچار شکست‌های معرفت فرهنگی می‌شویم اظهار داشت: هنگامی که معرفت فرهنگی ما دچار شکست می‌گردد دچار انسداد فرهنگی می‎شویم که در نهایت موجب بی بهره‌گی از اخلاق مناسب فرهنگی خواهیم شد.
رادفر ادامه داد: اخلاق فرهنگی به من حکم می‌کند که یک بستر مناسب مساوی سازی عبور کرده از بستر رانت فرهنگی درست نماییم. اخلاق فرهنگی به من حکم می‌کند که چهره‌هایی که می‌توانند شاخص بشوند برای حوزه فرهنگ اما در حوزه فرهنگ دولتی ممکن است از آن‌ها رخنه‌ای در کارهای سیاست‌های فرهنگی ایجاد شود دعوت کنیم و بزرگداشت بگیریم برای آن‌ها و پربال دهیم. 
رادفر با اشاره به جشن نه سالگی انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه اظهار داشت: این انجمن سعی می‌کند یک فرصت مساوی برای خودش رقم بزند که دیده و شنیده شود و من دلم از گله مندی‌های رئیس انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه به درد آمد.
وی با بیان اینکه اگر ما دارای توسعه فرهنگی بودیم در مراسم بزرگداشت استاد بهزاد از یک مجری کرمانشاهی استفاده می‌کردیم اظهار داشت: چه لزومی دارد از یک مجری چهره در این مراسم استفاده شود که خود این موضوع انسداد فرهنگی می‌باشد و بی‌بهره گیری از اخلاق فرهنگی و در نهایت شکست فرهنگی می‌باشد.
این شاعر و پژوهشگر کرمانشاهی افزود: برای بزرگداشت یک عنصر پایه‌ای فرهنگی نمی‌بایست از کسانی استفاده گردد که این شخص را نمی‎شناسند و خود این یعنی راه نرفتن بر بستر مناسب توسعه فرهنگی ولی ما با همه این کاستی‌ها می‌توانیم در حوزه قدر شناختی فرهنگی اول قدردان شخصیت‌های فرهنگی خودمان باشیم.
رادفر با اشاره به اینکه وقتی در حوزه معرفت فرهنگی و اخلاق فرهنگی کند عمل شود رانت فرهنگی پدید می‎آید گفت: جوانان باید بکوشند تا رانت فرهنگی را بخشکانند حتی اگر موجب این شود که در مرحله اول مورد آماج تیرهای صاحبان فرهنگ توسعه نیافته و ترک خورده قرار گیریم.
وی ادامه داد: وقتی از هم دیگر حمایت کنیم یک جریان سازی فرهنگی صورت می‌گیرد که این مبارزه با شخص، گروه و یا یک سازمان فرهنگی نیست بلکه پی ریختن اساسی و بنیاد و شالوده فرهنگی این سرزمین است که بر دوش جوانان است.
دکتر رادفر با اشاره به مراسم بزرگداشت استاد بهزاد گفت: اگر وجود نازنین شهرام ناظری، دکتر کزازی و دکتر سلطانی نبود این استقبال از بهزاد مظلوم نمی‌شد که این استفاده از چهره‌ها یک رانت فرهنگی است.
رادفر در پایان اظهار داشت: تا هنر به صاحبان اصلی آن که هنرآفرینان و هنر پذیران است، ملموس و بهره مند از عناصر پایه‌ای فرهنگ سنتی نشود و تا به مردم بها داده نشود و از دایره مفاهیم و توانش‌های محدود دولتی پایش را فرا نگذارد و به دست صاحبانش نرسد توسعه فرهنگی شکل نخواهد گرفت.
آقای خسرو پرهام از فعالین فرهنگی استان نیز دقایقی به ایراد سخن پرداخت. در پایان نیز رضا ملکی، آرمان احمری، پریا چقامیرزایی، رضا گومه و فائزه بحری به عنوان اعضای فعال انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه معرفی و از آنان تقدیر شد. گفتنی است حامد شاهین‌مهر مجری این مراسم بود و رضا شهبازی نیز کارگردانی این برنامه را بر عهده داشت.

اطلاعات شما ذخيره شود ؟