جایزه نسیه پدیده نوظهور جشنواره های هنری کرمانشاه؛ پز عالی، جیب خالی ، جایزه های پوشالی
جایزه نسیه پدیده نوظهور جشنواره های هنری کرمانشاه؛ پز عالی، جیب خالی ، جایزه های پوشالی
- جوایز برگزیدگان جشنواره های هنری که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار کرده هنوز پرداخت نشده است!هفتمین جشنواره منطقه ای موسیقی مقاومت ، بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی و اولین جشنواره و تئاتر خیابانی استان کرمانشاه تنها بخشی از جشنواره هایی است که از عدم پرداخت جوایزآن اطلاع دقیق در دست داریم...

عبدالله مرادی - جوایز برگزیدگان جشنواره های هنری که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار کرده ، هنوز پرداخت نشده است!هفتمین جشنواره منطقه ای موسیقی مقاومت ، بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی و اولین جشنواره و تئاتر خیابانی استان کرمانشاه تنها بخشی از جشنواره هایی است که از عدم پرداخت جوایزآن اطلاع دقیق در دست داریم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تنها با هدف پر کردن رزومه عملکرد و ارائه آمار بالا اقدام به برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری بدون  پشتوانه مالی می کند.
به قول مولانا  تویی کز مکرو  از افسون و وعده   
 چو خواهی سنگ و آهن را کنی نرم
برگزاری برنامه بدون اعتبار و بودجه مشکلاتی را برای بدنه اداره، ایجاد خواهد کرد که این بدهی ها ارثیه ای خواهد شد برای مدیران بعدی .یکی از برگزیدگان جشنواره تئاتر استانی به خبرنگار ما گفت:اجراها و جوایز نسیه در کرمانشاه مُد شده است.
مجتبی مرادی اظهار داشت: مقرر شده بود برای اجرای  عمومی مبلغ ۲ میلیون تومان و بالاتر در نظر گرفته شود اما متاسفانه چندین سال است که این پول ها نیز پرداخت نشده است .این کارگردان کرمانشاهی که نمایش "»دیدار«" وی در جشنواره استانی، به عنوان نمایش برگزیده انتخاب و در ۶ بخش حائز عنوان شد بیان کرد: متاسفانه هنوز خبری از جوایز نقدی جشنواره استانی نیست.در جشنواره ، هنگامی که اسامی برگزیدگان قرائت می شود از آنها دعوت می شود برای دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی بر روی سن بروند نه برگه ای که معلوم نیست چه زمانی نقد خواهد شد .
رییس انجمن نمایش استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سال گذشته هزینه های انجمن نمایش از اجاره دادن تالار انتظار که به این انجمن واگذار شده بود پرداخت می شد در گفتگویی با خبرنگار نسیم غرب وعده داد که پس از ماه های محرم و صفر و رونق گرفتن اجرای برنامه ها و کنسرت ها جوایز برگزیدگان پرداخت خواهد شد.
لازم به ذکر است که این مجموعه به مزایده گذاشته شده و دیگر در اختیار این انجمن نیست پس این  وعده نیز تو خالی بوده  و عملی نخواهد  شد.  هدایت حیدری افزود: اداره ارشاد پولی ندارد که به انجمن نمایش و تئاتر پرداخت کند.
وی برگزار ی جشنواره ها بدون پرداخت هزینه ها را فورمالیته دانست و گفت برای اکثر هنرمندان عنوان جایزه ، الواح ودیپلم های افتخار مهم است نه مبالغ نقدی.رییس انجمن نمایش وضعیت فرهنگی کرمانشاه را اسفناک توصیف کرد و گفت : اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ۳۰ ماه است یک ریال بودجه  در اختیار انجمن نمایش قرار نداده است درحالیکه  شهردار همدان و مریوان با گردش مالی خیلی پایین تر از کرمانشاه جشنواره تئاتر بین الملی برگزار می_کنند.
هدایت حیدری با بیان اینکه در شورای شهر کرمانشاه فهم فرهنگی وجود ندارد گفت: اعضای شورای شهر کرمانشاه نمی دانند فرهنگ با کدام »ه«  نوشته می شود. داستان عدم پرداخت جوایز نقدی،در جشنواره منطقه ای موسیقی مقاومت نیز تکرارشد.این جشنواره که در دهه اول مهر ماه برگزار و مقرر شد جوایزنقدی  آن ۱۵تا ۲۰همان ماه پرداخت شود. به سرنوشت سایر جشنواره ها دچار شده است .
برگزیدگان این جشنواره  برای دریافت جایزه خود با مراجعه های مکرر به اداره ارشاد و انجمن موسیقی با وعده های امروز و فردا روبرو شدند و تاکنون مبلغی دریافت نکرده اند.
در فراخوان این جشنواره وعده جوایز ۱/۵ تا ۲/۵میلیون تومانی به گروه های برگزیده ،ورودی یک میلیون تومانی به تمامی گروه ها و جوایز ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومانی به برگزیدگان بخش انفرادی داده شده بود که درروز پایانی این جوایز آب رفت و جوایز گروه های برگزیده یک میلیون تومان شد.
محسن بزرگی از خوانندگان جوان و برگزیده جشنواره موسیقی مقاومت نیز از عدم پرداخت جوایز گله مند است و می گوید:مبلغ جوایز آنچنان قابل توجه نیست که پرداخت یا عدم پرداخت آن تأثیری در زندگی ما داشته باشد ،اما مدیران به فکر توهین هایی که به هنرمندان می شود نیستند و تنها به اعتبارهایی که از برگزاری این چنین جشنواره هایی بدست می آورند فکر می کنند.
وی ادامه میدهد:هنرمندان از انتقاد کردن نسبت به مدیران می ترسند زیرا به این فکر می کنند که برای دریافت مجوز اجرا و آلبوم به آنها نیاز پیدا می کنند در صورتیکه این مدیران هستند که به ما نیاز دارند.
این هنرمند جوان و جویای نام می افزاید:بدرفتاری مدیران باعث شده که درفکر رفتن از این شهر دراولین فرصت باشم زیرا متأسفانه در کرمانشاه به کنسرت های غیربومی بسیار راحت تر مجوز داده می شود.
بزرگی با اشاره به اینکه هیچگاه به سمت اجراهای مجلسی و آلبوم های زیرزمینی نخواهد رفت می گوید:راهی که مدیران در پیش گرفته اند باعث می شود بسیاری از هنرمندان از مسیر درست موسیقی خارج شده و به سمت مجالس عروسی و اجراهای زیرزمینی بروند و این یک حقیقیت تلخ است که برای چند ساعت اجرای بدون فشار روحی و حاشیه ساز به راحتی مبالغ بالایی را دریافت می کنند. کاوه فتاحی نوازنده و خواننده موسیقی مقامی و محلی استان نیز از عدم پرداخت جوایز جشنواره های موسیقی مقاومت گلایه مند است.
بهزاد مرادی سرپرست گروه رمزبارنیز با اشاره به اینکه کودکان گروه چشم براه دریافت جوایزشان هستند گفت:بخشهایی از بدهی های جشنواره موسیقی فجر سال ۹۳نیز هنوز پرداخت نشده است.
هنرمند تنبور نواز کرمانشاهی با بیان اینکه با مراجعات مکرر برای دریافت این مبالغ ناچیز شأن هنرمندان پایین می آید ابراز امیدواری کرد مدیران ارشد فکری به حال اوضاع هنر این شهر بکنند.
هنرمندان دیگری نیز از وضع حاکم برفضای هنری استان گلایه مند بودند که با توجه به موضوع گزارش که به مباحث مالی اشاره داشت تمایل نداشتند در این گزارش مصاحبه آنها درج شود .
البته این پاکت های خالی جایزه و هدیه طی سال گذشته در ارشاد اسلامی به عنوان پدیده ای نوظهور در بسیاری از برنامه های چون قرعه کشی جشنواره امام رضا(ع)و تعدادی از هدایای روز خبرنگار نیز اتفاق افتاده است که اطلاعات دقیقی از آن در دست نداریم.
نظرات [۳]
دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ :: ۱۹:۱۶
بله جناب حیدری . مدیرکل رحیمی زنگنه عزیز هنگام تدریس در کلاس به این بیت " نه هرکه سر تراشد قلندری داند نه هرکه کله کج نهاد سروری داند " برخوردند و نمی دانم تفسیری خاص از آن نمودند یا چون مدیریت تحت تصدی اش .... بلبشوه ست و ...پز عالی و جیب خالی نه البته جیب باجناق و پدر خانم و دوستان و...پر
دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ :: ۱۶:۴۹
هردم ازین باغ بری می رسد....
دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ :: ۰۷:۱۱
رحیمی زنگنه ارشاد را نابود کرده وتمامی اعتبارات ارشاد را صرف تبلیغات انتخاباتی برای نادر نادری- حجت الله دمیاد و محمد حیدری می کند و هنرمندان وادارات ارشاد شهرستانها نیز تعطیل شده اند
اطلاعات شما ذخيره شود ؟