گزارش تصویری ۳ - رونمایی از کتاب رووژ اثر جلیل آهنگرنژاد
به نقل از خبرگزاری ها و رسانه های دیگر:
روز یکشنبه در  تالار انتظار کرمانشاه با حضور چهره های شاخص فرهنگ و ادب استان کرمانشاه از  کتاب «رووژ» تازه ترین اثر شاعر گیلان غربی جلیل آهنگرنژاد رونمایی شد . در این مراسم بسیاری از اهالی فرهنگ حضور داشتند . مجری برنامه بر عهده ی امرالله عظیمی بود .
 در ابتدا دکتر عبدالرضا رادفرˈ در این جلسه گفت: زبان فارسی و کردی دارای یک ریشه هستند و این دو زبان امروز بارور شده اند و زبان کردی نیز در حال پویایی بیشتر است.
وی گفت: نباید تصور شود که زبان فارسی و کردی از هم جدا هستند و این مساله باعث اختلاف در بین مردم منطقه شود، چرا که ریشه همه ما ایرانیان یکی است.
وی گفت: متاسفانه در گذشته کارهای در خور توجهی در حوزه فرهنگ بومی استان صورت نگرفته است، ولی خوشبختانه امروزه شاهدیم جوانان استان با سرعت درحال خلق آثار ارزشمندی در این حوزه هستند و حرکت خوبی را در حوزه فرهنگ بومی و محلی شکل داده اند و کتاب ˈرووژˈ نمونه این حرکت است.
وی افزود: در این کتاب مباحث مهمی مطرح شده است و کتاب دارای خلاقیت هنری است که آهنگرنژاد به درستی و با ظرافت به مباحث مختلف و موضوعات بومی اشاره کرده است و جای تحسین دارد.
همزه ای از اساتید دانشگاه رازی نیز در این جلسه به جایگاه فرهنگی و تمدنی استان اشاره و اظهار کرد: کرمانشاه دارای جایگاه برجسته ای در فرهنگ و تمدن ایران زمین است، لذا توجه به فرهنگ بوی استان در راستای تقویت هویت ملی بایستی مدنظر قرار گیرد.
رضا موزونیˈ مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به کتاب رووژ به عنوان یک اثر ارزشمند در حوزه زبان کردی اشاره و بیان داشت: این اثر آمیزه ای از سنت و مدرنیه است و در واقع تلاش کرده است ابعاد مختلف فرهنگی این سرزمین را در اثر خود جای دهد.
استاد اردشیر کشاورز در این جلسه به تاریخ  ادبیات کُردی پرداخت و ضمن بیان مباحثی در این حوزه ، کویش ها و لهجه های کُردی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد .دکتر بیگزاده سخنران دیگری بود که کتاب رووژ را حاصل خلاقیت هنری آهنگرنژاد دانست و به برخی از ویژگی های کتاب پرداخت .
امین رحیمی نژاد نیز  در سخنان کوتاهش به برخی مباحث ویژه در حوزه ی زبانی کُردی توجه داشت و در پایان آهنگرنژاد نیز ضمن تقدیر از حضار و مهمان ویژه ی این مراسم و ذکر دغدغه هایی در حوزه ی فرهنگ کردی کرمانشاه رسما پایان بخش مراسم بود . در آخر مراسم نیز برخی از مهمانان با حضور در روی سن عکس یادگاری مشترک گرفتند.


roozh32.jpg


roozh34.jpg


roozh35.jpg


r37.jpg


r38.jpgr40.jpgr41.jpgنظرات [۳]
سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ :: ۱۳:۰۳
سلام استاد عزیزتبریک تبریک ان شا ا... این کتاب شروحی باشد برای جوانان این دیار که با زبان کردی عشق می ورزند با تشکر دانشجوی مدیریت امور فرهنگی مجتبی صفری
دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ :: ۱۱:۱۰
سلام استاد عزیز تبریک
سه شنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ :: ۱۷:۵۴
سلام. پس آقای آهنگرنژاد کجان؟؟؟
اطلاعات شما ذخيره شود ؟