زندگینامه شامی کرماشانی( شاهمراد مشتاق وطن دوست)
shami11.jpg

شاهمراد معروف به شامی کرمانشاهی (زاده۱۲۹۶شمسی درگذشت ۲ آذرماه۱۳۶۳شمسی) از شاعران کرمانشاه بود. وی فرزند خدامراد و فانوس بود و در شهر کرمانشاه متولد شد. در سن چهار سالگی در پی بیماری آبله نابینا گردید. شامی کرمانشانی در اوان کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و از همان سالها مجبور بود با اتکا به قوت بازوی خود زندگی اش را اداره کند (سلطانی ۱۳۸۲).
شامی نابینا در سالهای نوجوانی با حمایت بزرگان شهر کرمانشاه مانند مرحوم شمس العلما، آقا شمس الدین آل آقا، توانست در مجالس آنها با شاهکارهای خیام و سعدی و حافظ آشنا شود و در کوچه و بازار که خواندن اشعار شاعران محلی رسم بود، ظرایفی در ذهن او می نشست و این تجربه ها طبع سرشار او را به غلیان آورد و شروع به سرودن اشعاری با مضامین غالبا اجتماعی نمود. شامی بی سواد با چشمانی نا بینا در سرودن اشعار کردی کرمانشاهی تا جایی پیش رفت که او را بنیانگزار سبک ساده در اشعار  کردی کرمانشاه می دانند که مبتنی بر منطبق کردن زبان عامیانه با زبان شعری است و شعر او بی آنکه اغلاط عامیانه را درخود مجال ورود بدهد کاملاً به ساختار این سبک وفادار است(سلطانی ۱۳۸۲).
اشعار شامی از نظر قواعد دستور زبان نیز در خور تحسین است و مسائل ظریف صرفی و نحوی در اشعار او به وفور به چشم می خورد. این شاعر با قریحه در دوم آذر ماه ۱۳۶۳ در سن۶۷ سالگی در پی یک بیماری طولانی در کرمانشاه درگذشت. از شامی کرمانشانی یک دیوان و مجموعه اشعار به چاپ رسیده است.
از لحاظ قواعد دستور زبان نیز چنان بخواهیم برای گویش محلی خود مطلبی تهیه نماییم؛اشعار شامی بهترین سند گویا می‌باشد و مسائل ظریف صرفی و نحوی در اشعار او فراوان وجو د دارد که قابل بحث و دقت است که این مختصر را جای آن نیست و همچنین کلیات او یکی از ماخذ امثال وحکم در گویش کردی کرماشانی است.
گر چه در مطلب ذیل قصد قیاس ندارم و حتی تصور آن شاید بعید باشد ؛ زیرا حدیث عرصه سیمرغ و حکایت عرض خویش است، اما وجود یک وجه اشتراک جسمی و ظاهری در بین دو موجود کل و جزء ناخودآگاه تمثیلی منطقی می‌سازد در مطالعه لزومیات ابوالعلا شاعر آزاده عرب که با اشعاری از این شاعر محتوا و معنایی همسان دارد؛ موجب گردید تا اشعار طرفین را در این بررسی قید نمایم و وجود آن وجه تشابه را عامل این توافق معنایی و محتوایی تلقی کنم .زیرا شامی شاید تا زمان مرگ حتی نام ابوالعلا را نشنیده باشد .
همیشه این نکته را به من یاد آور می‌شد که گر چه شامی در لفظ محلی مخفف شاهمراد است؛اما برای تخلص من کلمه‌ای مناسبتر از این نیست هر چند من به مشتاق وطن دوست نیز شهرت دارم اما شامی به معنی منسوب به زمان شام است و می‌گفت: بیان کننده ظلمت و تاریکی مداوم من است و اگر مطلبی در باره من نوشتید این نکته را به دیگران حتماً بگو.
(شامی)در دوم آذر ما ه سال ۱۳۶۳ در سن ۶۷ سالگی به دنبال یک بیماری طولانی در گذشت و در باغ فردوس شهرمان به خاک سپرده شد و در روز شنبه ۶۳/۵/۹ در حسینیه‌ی امام حسن عسگری تعزیه‌اش با حضور بستگان ، رفقای هیئت سینه زنی و اهالی محله و کسبه گذر و بدون حضور شاعران ، شعر دوستان، فضلا، محققین،مقامات کشوری و لشکری شهر و ... برگزار گردید و حتی عده‌ای هنوز او را زنده می‌پندارند در صورتی که زنده است و هرگز نخواهد مرد.
فرشید یوسفی


نظرات [۷]
سه شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ :: ۰۳:۱۶
خیلی ممنون عالی. ببببوووودددد
جمعه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۴ :: ۲۲:۱۷
با سلام ضمن تشکر از دوستاران فرهنگ کوردی و دوستانی که در زمینه شناساندن این افتخارات فعالیت دارند خواهشمندم که در هر معرفی که از اثار و افراد میشود ذکر منابع را واجب و ضروری بدانید
سه شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ :: ۰۴:۵۴
با سلام ممنون- در صورت امکان اززندگی نامه دیگر مشاهیر فرهنگی کرمانشاه مثل حشمت اله لرنژاد هم مختصری از زندگینامه و اشعار وی برایمان درج بفرمایید
یکشنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ :: ۱۹:۵۵
عالییییی کوتاه و کامل ممنونم از زحمتتون واقعا به نوشتن پژوهشم کمک کرد. متشکر
جمعه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ :: ۰۸:۱۰
خیلی ممنون از زحمتی که کشیدید.عالی بود.
سه شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ :: ۰۵:۴۳
خوووووووب بود
یکشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۳ :: ۱۹:۵۶
بسیارعالی بود
اطلاعات شما ذخيره شود ؟