پنجمین دوره ی نشست ادبی «دو پنجره»در کانون استان ایلام برگزار شد
kanoon-ilam.jpg
سرویس ادبیات کودک ونوجوان بلوط/مرتضی حاتمی: آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان کشور؛ به عنوان یکی از مدیریت ها و مجموعه های اثرگذار کانون با سابقه ای طولانی در استعدادیابی،آموزش مربیان و کارشناسان ادبی،برنامه ریزی وارائه ی راه کارها و نظارت های مدیریتی ، انتشار آثار ادبی مربیان و کارشناسان ادبی در قالب کتاب با عنوان(دفتر های ادبی)،برگذاری نشست ها وهم اندیشی های متعدد و مختلف نقشی مهم و ماندگار در پرورش توان مندی ها و علایق ادبی و کشف واستعدادیابی ادبی کودکان و نوجوانان داشته است.
    این مدیریت شامل بخش های:(مکاتبه ای،کمیته ی بررسی کتاب،آمار و آموزش،کارگاه های نوشتن خلاق و انجمن های ادبی، نشریه ی داخلی پژواک، مسابقات و...) با حضورکارشناسان توان مند و با تجربه و کارآزموده،سال هاست که در عرصه ی ادبیات کودک و نوجوان وارائه ی راهکارهای منطقی، اصولی و بابرنامه درخصوص ((نگارش خلاق)) و آموزش و تربیت مربیان و کارشناسان ادبی ، برای مخاطبان کودک و نوجوان، تلاش های ماندگار و موثر داشته است.
به تازگی، تغییراتی در سطح کلان کانون انجام و ((آفرینش های هنری)) با ((آفرینش های ادبی)) ادغام و به ((مدیریت کل آفرینش های ادبی و هنری)) تبدیل شده. با انتصاب آقای ((حسین موذن))که از چهره های هنری و ادبی است و قبل تر مسوولیت های مختلفی را در کانون در سطح مدیریتی داشته، به عنوان مدیرکل آفرینش های ادبی وهنری کانون؛ از تلاش های خانم صباغ زاده، مدیر سابق آفرینش های ادبی تقدیر شد.
یکی از برنامه هایی که آفرینش های ادبی هر سال به عنوان برنامه ای مصوب در ادارات کل کانون سراسر کشور برگزار می شود، برنامه و  نشست ادبی (دوپنجره) است که در آن با دعوت از یکی از نویسندگان و یا شاعران ادبیات کودک و نوجوان و انتخاب یک اثر و نقد و بررسی و تحلیل آن با حضور مهمان مدعو؛ کودکان و نوجوانان و مربیان مراکز کانون، ضمن دیدار مستقیم با صاحب اثر، نظرگاه ها و دیدگاه های خود را ارائه می دهند.
مرکز آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان ایلام از سال۸۹ تاکنون هر سال این برنامه را برگزار نموده است و خانم ها:(طاهره ایبد(نویسنده)،نورا حق پرست(نویسنده ومترجم)، مریم صباغزاده ایرانی(نویسنده )و آقایان: احمد خدادوست(شاعر کودک)وعبدالصالح پاک(نویسنده و بازآفرین ادبیات شفاهی) به عنوان مهمان برنامه ی نشست ادبی دو پنجره در کانون استان ایلام حضور داشته و کتاب های شان نقد وبررسی شده است.
 
روزچهارشنبه ۲۹ مردادماه؛پنجمین نشست ادبی دو پنجره باحضور آقایان؛بخشوده(مدیرکل)اکبری(معاون)،حسنی (حراست)،رستمپور (کارشناس روابط عمومی)،حاتمی(کارشناس ادبی)مربیان ادبی و فرهنگی مراکز(۱و۲و۳و۴ شهیدجرایه و مجتمع) شهر ایلام با شرکت بیش از ۷۰ نفر از اعضای فعال واهل کارگاه های ادبی نوشتن خلاق، در محل سالن اجتماعات مرکز فرهنگی هنری شماره ی ۴ کانون استان ایلام با آیاتی از قرآن حکیم در ساعت ۱۵/۱۱ برگزارشد.
در این نشست که با استقبال اعضای نوجوان مراکز یاد شده روبه رو شد،مریم صباغ زاده ی ایرانی مهمان ویژه ی برنامه بود و کتاب((صدای ساز سهراب))اثر ایشان، مورد نقد وتحلیل وبررسی قرار گرفت.
این کتاب در سال ۹۰ توسط انتشارات (سازوکار) به صورت دوزبانه برای مخاطبان(ب وج)(دبستان)و در تیراژ ۳۰۰۰نسخه در گروه داستان های اجتماعی در ۱۶ صفحه چاپ و منتشر شده است.
در آغاز این برنامه آقای بخشوده که خود از شاعران ونویسندگان توانای استان ایلام به شمار می رود و در زمینه ی ادبیات کودک و نوجوان تلاش ها وتجربیاتی دارد،ضمن قدردانی از آفرینش های ادبی و ارائه ی نقد وتحلیلی کوتاه از کتاب یاد شده، آرزو کرد که ((در آینده ی نزدیک کودکان و نوجوانان استان ایلام، به نویسنده ها وشاعرانی توان مند وتاثیر گذار در سطح کشور تبدیل شوند.))ایشان ضمن تشکر از حضور نویسنده ی مهمان،در نقدکتاب صدای ساز سهراب گفت:((صدای ساز سهراب،صدای یکدلی و اتحاد است.))
اکبری معاون این اداره کل،که از اهالی پرتلاش پژوهش و نوشتن ومباحث تربیتی وفرهنگی وسیاسی واجتماعی استان به شمار می رود، از تلاش و همت آفرینش های ادبی وبرگزاری چنین نشست هایی گفت و اشاره نمود که ((امید به آینده؛ ازشاخصه ی ادبیات کودک ونوجوان است.))
صباغ زاده ی ایرانی نیز در ادامه به سوالات و نظرگاه و دیدگاه های کودکان ونوجوانان مراکزیادشده، پاسخ داد.وی از انگیزه های نوشتن و توجه دقیق به عناصر طبیعت در داستان ها وآثار کودک ونوجوان گفت.
 اداره  ومدیریت این نشست چون دوره های گذشته، برعهده حاتمی بود.همکاری مسوول محترم مرکز ۴ و همکاران ایشان با آفرینش های ادبی قابل تقدیر است. برنامه تا ساعت ۱۴ ادامه پیدا کرد.

گفتنی است که کانون استان کرمانشاه باحضور ((بابک نیک طلب))شاعر نوجوان در برنامه ی (دوپنجره) نقد وبررسی یکی از آثار ایشان در دوازدهم مردادماه برگزار نمود.
نظرات [۱]
سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۶:۰۹
سلام از تلاش آفرینشهای ادبی استان ایلام تشکر می کنم.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟