استاندار ایلام در مراسم رونمایی از چند کتاب کُردی: اصحاب رسانه و قلم استان برای ترویج نهضت کُردی حرف زدن بین خانواده های ایلامی تلاش کنند.
استاندار ایلام در مراسم رونمایی از چند کتاب کُردی: اصحاب رسانه و قلم استان  برای ترویج نهضت کُردی حرف زدن بین خانواده های ایلامی تلاش کنند.
شامگاه یکشنبه ششم دی ماه در حاشیه نهمین نمایشگاه سراسری کتاب ایلام با حضور استاندار ایلام و جمعی از مسئولان فرهنگی کتاب «زوان ئیمه و چند کتاب کوردی ایلامی رونمایی شد. در این محفل که استاندار ایلام، فرماندار و جمعی از نویسندگان ایلامی و اصحاب قلم استان شرکت داشتند سخنرانان مراسم از مجری برنامه گرفته تا موسیقی، زبان کردی را در اجرای برنامه بکار برده و چاشنی این محفل کردند...
اتفاق خوبی که در کرمانشاه از آن خبری نیست!:
 مراسمی باشکوه برای حرمت به زبان و فرهنگ کُردی

 شامگاه یکشنبه ششم دی ماه در حاشیه نهمین نمایشگاه سراسری کتاب ایلام با حضور استاندار ایلام و جمعی از مسئولان فرهنگی کتاب «زوان ئیمه و چند کتاب کوردی ایلامی رونمایی شد. در این محفل که استاندار ایلام، فرماندار و جمعی از نویسندگان ایلامی و اصحاب قلم استان شرکت داشتند سخنرانان مراسم از مجری برنامه گرفته تا موسیقی، زبان کردی را در اجرای برنامه بکار برده و چاشنی این محفل کردند.
استاندار ایلام در این آیین به زبان کردی با تقدیر از برپا کنندگان این محفل گفت: فرهنگ ایلام و زبان این دیار بسیار غنی بوده و برای حفظ آن باید تلاش شود.محمدرضا مروارید اظهار کرد: زبان کردی باید روز بروز غنی تر شده و دلنوشته های مردم این دیار به زبان کردی در استان و کشور منتشر شود.
وی با تاکید بر اینکه برای ماندگاری زبان کردی باید تلاش کرد، افزود: متاسفانه اکنون بیشتر خانواده های ایلامی با زبان فارسی با فرزندان خود صحبت می کنند در حالیکه زبان کردی دارای قدمت زیادی است و باید حفظ و ماندگار شود.وی از اصحاب رسانه و قلم استان خواست برای ترویج نهضت کردی حرف زدن بین خانواده های ایلامی تلاش کنند.
در این آیین همچنین هوشنگ عبدالهی از پیشکسوتان روزنامه نگاری و نویسندگی در استان ایلام گفت: زبان کردی و نوشتار آن باید به رسم و آداب تبدیل شود.وی تاکید کرد: زبان کردی بسیار ارزشمند بوده بطوریکه دارای هزاران واژگان گوناگون است که امیدواریم همه در حفظ این زبان پایدار تلاش تا هیچگاه به زبانی بیگانه تبدیل نشود.
وی یادآور شد: زبان کردی باید از دوران بچگی به افراد آموزش داده شده تا به ماندگاری آن کمک شود.
اجرای ساز سنتی توسط استاد فلاحتی و موسیقی پاپ مرتضی دشتی به زبان کردی از دیگر برنامه های این آیین بود که با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد.
اختصاص ٢٠ میلیون تومان بن برای خریدار کتاب نویسندگان ایلامی به زبان کردی 


استاندار ایلام همچنین در پایان خبر خوش اختصاص ٢٠ میلیون تومان بن برأی خرید کتاب های کوردی نویسندگان ایلامی را داد که با تشویق حضار همراه بود.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟