برگزاری دومین نشست بزرگداشت شاعران کُرد در خرمشهر / شب استاد پرویز بنفشی
khoramshar201.jpg


در بیست و ششم دی ماه نود و چهار خورشیدی، دومین نشست از سلسله نشست های شعر کُردی در شهر خرمشهر برگزار شد. این جلسات که به همت جمعی از فعالان و علاقه مندان فرهنگ و ادبیات کُردی شکل گرفته است، بعد از آقای رضا موزونی، دومین جلسه ی خود را به آثار استاد پرویز بنفشی، شاعر پیشکسوت گیلانغربی اختصاص داد. در این جلسه،  آقایان سید رضا هاشمی و علیرضا جلیلیان به بررسی سه کتاب 'ترۊسکە ، شنەێ شەمال و دەنگ دل' وهگ کارنامه ی شاعری استاد پرویز بنفشی پرداختند.

khoramshar202.jpg

آقای هاشمی - که دبیر ادبیات پارسی در دبیرستان های خرمشهر هستند - به سیر تحولی اشعار استاد بنفشی از کتاب نخست تا کتاب سوم پرداخته و طبیعت گرایی را از ویژگی های پررنگ اشعار استاد بنفشی دانستند. ایشان زبان روان و بکر، استفاده از تصاویر و آرایه های ادبی را از دیگر ویژگی های شعری استاد بنفشی دانستند. هاشمی در ادامه به چرایی وارونه بودن روند شعری استاد بنفشی نیز اشاره کردند و دلیل اینکه شاعر در جوانی به مضامین عارفانه و در ایام بزرگسالی به درونمایه ای عاشقانه گرایش پیدا کرده است را به شرایط سالهای نخست انقلاب نسبت دادند.

khoramshar200.jpg

 سخنران دوم جلسه، علیرضاجلیلیان بود که کتاب نخست استاد بنفشی را به بررسی گذاشتند. جلیلیان، با اشاره به سنت پررنگ شعر عارفانه ی کردی، اشعار مذهبی - عرفانی دفتر 'ترۊسکە' را لزوما محصول تجربه های عارفانه شاعر ندانسته و آن را بیشتر متاثر  از غلبه ی شعرهای عارفانه ی نسل پیش از بنفشی، بر ادبیات آن سالها دانست. جلیلیان همچنین به برخی تفاوت های زیباشناختی شعر کردی نسلهای پیش، با شعر کردی معاصر اشاره کرد و از این زاویه به بررسی دفتر نخست و دفتر سوم استاد بنفشی پرداخت. در این میان،  دو نوازی ویولن و دف توسط آقایان حسین بهرامی و علیرضا جلیلیان و همچنین تکنوازی و اجرای چند مقام تنبور توسط آقای شهریار جلیلیان به جلسه رونقی دو چندان داد.
در پایان گفتنی است که در سالهای اخیر تلاشهای بسیار پررنگی از سوی کُردهای ساکن خرمشهر برای پاسداری از زبان و فرهنگ کردی و حفظ پیوند خود با غرب کشور صورت گرفته است. چاپ دو مجموعه شعر کردی به نام های 'واو دۊرە نەنیش' و 'تا میلکان دووس' از سوی شاعر جوان، آقای سید یونس هاشمی و انتشار چندین آهنگ کردی توسط دو خواننده ی جوان، آقایان مرتضی هاشمی و علیرضا جلیلیان و همچنین اجرای چند کنسرت کردی گواه این مدعاست. 
جلسه ی سوم، از این سلسله نشست ها در ماه اردیبهشت برگزار خواهد شد.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟