استاد جعفر کازرونی درگذشت
استاد جعفر کازرونی درگذشت
استاد جعفر کازرونی منتقد، ناشر و نویسنده ی نام آشنای کرمانشاهی پس از ماهها مبارزه با بیماری سرطان شب دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به سوی حق شتافت.
استاد جعفر کازرونی منتقد،  ناشر و نویسنده ی  نام آشنای کرمانشاهی پس از ماهها مبارزه با بیماری سرطان شب دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به سوی حق شتافت.
پزشکان این چهره ی شاخص فرهنگی کرمانشاه پس از زخمی شدنش بر اثر یک تصادف به طور اتفاقی متوجه بافت های وخیم سرطانی شدند و پس از  آن بود که تجویز داروهای سرطانی را نیز برایش آغاز کردند اما به دلیل ضعف شدید جسمانی توان گرفتن داروهای «شیمی درمانی » را نداشت و سرانجام به دیار ابدیت کوچید 

جعفر کازرونی متولد هفت خرداد ۱۳۲۵ در دیار کرمانشاه چشم به جهان گشود وی تحصیلات ابتدایی، راهنمائی، متوسطه و دانشگاهی خود را در کرمانشاه گذراند و در سال ۱۳۴۹موفق به اخذ مدرک لیسانس شیمی شد و در سمت دبیری خدمت گزاری کرد. وی در سال ۱۳۵۸ موفق به اخذ فوق لیسانس تعلیم و تربیت شد و در کنار معلمی در عرصه فرهنگ و هنر این دیار نیز تلاشهای بسیاری کرد و کتب مختلفی در زمینه های، شعر، رمان،  داستان و تاریخ از وی به چاپ رسیده است.

از آثار چاپ شده وی می توان به مجموعه شعر آواز، رمان لاله های تلخ، وقتی دانه های برف به رقص در می آیند آدمک ها، مجموعه داستان بوی نان، مجمو عه داستان هوار، داستان بام غلتان،داستان شاهمراد، رمان بیرق های سرخ ،رمان راه جنگ ،جنگ ادبی هنری فراتاش ۱ (نقد داستان و شعر ) نقد و بررسی و تلخیص  آثار  علی محمد افغانی ،آثار علی اشرف درویشیان در بوته نقد ،داش آکل و زبان نگارش آن ،روند ادبیات نگارشی در ایران ، نگاهی به شعر معاصر (برای اولین بار در ایران) ،شاملو و زبان شعر او _ شاملو شاعر قلب ها اشاره کرد .

وی در زمینه های تاریخی نیز آثار متعددی از جمله کتاب دو جلدی پهلوانان (تاریخ و اسطوره ) تاریخ پهلوانی کرمانشاه در دو قرن اخیر و فاتحان ( تکمیلی ۱ پهلوانان) را چاپ رسانده و هم اکنون آثار متعددی در زمینه های مختلف دارد که منتشر نشده است از جمله ی این آثار منتشر نشده، «بررسی اشعار فروغ فرخزاد با نگاه هرمونوتیکی» قابل ذکر است.

مراسم تشییع پیکر این نویسنده بزرگ کرمانشاهی، روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه راس ساعت ۹ صبح از درب تالار غدیر برگزار می شود.


اطلاعات شما ذخيره شود ؟