مجموعه داستان «پل ها» در کرمانشاه نقد شد/ امیر سنجابی
مجموعه داستان «پل ها» در کرمانشاه نقد شد/ امیر سنجابی
جلسه‌ی نقد و بررسی مجموعه داستان «پل‌ها» از احمد ابوالفتحی در سالن بنیاد باران کرمانشاه برگزار شد. در این مراسم جمعی از اهالی ادبیات حضور داشتند و نیلوفر انسان، محمد نظری و محمد خالوندی به نقد و بررسی این مجموعه داستان پرداختند...
سرویس داستان بلوط/مرتضی حاتمی:امیر سنجابی، نویسنده و روزنامه نگار جوان کرمانشاهی،گزارشی از برگزاری جلسه ی نقد و بررسی مجموعه داستان(پل ها)اثر: احمد ابوالفتحی؛ نویسنده ی نهاوندی،که در موسسه ی فرهنگی ادبی (دال) شهرکرمانشاه برگزار شده؛ را برای (داستان بلوط) فرستاده که ضمن تشکر از او، گزارشش را با هم می خوانیم:
***
 جلسه‌ی نقد و بررسی مجموعه داستان «پل‌ها» از احمد ابوالفتحی در سالن بنیاد باران کرمانشاه برگزار شد. در این مراسم جمعی از اهالی ادبیات حضور داشتند و نیلوفر انسان، محمد نظری و محمد خالوندی به نقد و بررسی این مجموعه داستان پرداختند.
نیلوفر انسان، از منتقدان حاضر در جلسه، مجموعه داستان پل‌ها را از دریچه‌ی فمینیستی بررسی کرد و گفت: در این مجموعه نویسنده موفق شده است که نوعی برابری بین زن و مرد ایجاد کند. مردها رفتاری گشوده با زن‌ها دارند و زن‌ها به‌راحتی ابراز عقیده می‌کنند. همچنین قضاوتی درباره زن‌ها نیست و خوشبختانه نویسنده در مورد زن‌ها اسیر کلیشه‌ها نشده است.
نیلوفر انسان با اشاره به وجود دوگانه اثیری ـ لکاته در این مجموعه، گفت:
 در الگوی اثیری، به زن به‌عنوان یک موجود آسمانی و جدا از ماده نگاه شده و در الگوی لکاته، زن به‌عنوان یک موجود زمینی و مادی؛ و این دوگانه‌ی اثیری ـ لکاته که ریشه در ادبیات کهن ما نیز دارد، در مجموعه داستان پل‌ها به‌صورت امروزی و به‌خوبی بازسازی‌شده است.
در ادامه محمد نظری و محمد خالوندی، دیگر منتقدان حاضر در جلسه، در نقدی مشترک به بررسی روایت شناسانه و ساختاری مجموعه داستان پل‌ها پرداختند.
 محمد نظری گفت: «راوی در داستان‌های این مجموعه کسی است که از زمان حال به گذشته نگاه می‌کند» و در ادامه به بررسی این نوع روایت (نگاه از حال به گذشته) و تفاوت خاطره شخصی با تاریخ واقعی پرداخت.
هم چنین محمد خالوندی با بیان اینکه می‌توان هر اثر ادبی را در نوعی دیالکتیک با بوف کور بررسی کرد، اظهار داشت:
 موضوعات داستان‌های مجموعه داستان پل‌ها به‌گونه‌ای است که در قالب تنگ و کوچک داستان کوتاه نمی‌گنجد و نویسنده نمی‌تواند با این قالب به‌صورت عمیق به موضوعات تاریخی بنگرد و در نتیجه موضوعات در سطح باقی می‌ماند.
محمد خالوندی با بیان اینکه برای نمایش تاریخ بیشتر قالب داستان بلند و رمان پاسخگو است تا داستان کوتاه، در مجموع، مجموعه داستان پل‌ها را اثری محکم و موفق دانست که می‌تواند در فضای ادبیات داستانی امروز، حرف برای گفتن داشته باشد.
گفتنی است، «پل‌ها» نخستین مجموعه‌ داستان احمد ابوالفتحی است که با ۱۰۹ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۲۰۰ تومان در قالب مجموعه «جهان تازه‌ی داستان» منتشرشده‌ و هفت داستان کوتاه را با عنوان‌های «گرفتگی»، «داوود و میم‌هایش»، «کدام‌مان تنهاتریم؟»، «شیریان»، «پل‌ها لب‌های آویزان‌اند»، «خرابه‌های ری» و «مرگ و زندگی ولادیمیر ایلیچ» شامل می‌شود.
تبادل فکری و ادبی کرمانشاه با دیگر شهرهای ایران
این نشست با همکاری موسسه‌ی ادبی «دال»، اولین موسسه رسمیِ فرهنگی ـ ادبی در غرب ایران، برگزار شد.  مریم نظریان، شاعر و مدیر موسسه‌ی فرهنگی ادبی «دال»، در خصوص فعالیت‌های این موسسه گفت:
 موسسه‌ی فرهنگی ادبی دال با مجوز رسمی از اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دو بخش شعر و داستان اهداف فرهنگی و ادبی خود را دنبال و هر بخش را یک دبیر با تخصص در همان حوزه مدیریت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه هدف اصلی این موسسه برگزاری نشست‌های تخصصی در زمینه شعر و داستان است، اظهار داشت: از فعالیت‌های اصلی این موسسه، دعوت از شاعران، نویسندگان، منتقدین و مترجمین کشور و ایجاد رابطه‌های دوسویه برای بالا بردن سطح فرهنگ و ادب کرمانشاه است.
نظریان با بیان اینکه کرمانشاه پتانسیل‌های ادبی فراوانی در زمینه‌های یادشده دارد، ادامه داد: اگر این موسسه چراغ اول را با دعوت از یک نویسنده‌ی خوب و مطرح کشور روشن کرد؛ دلیلش این بود که این امتیاز را به ادبیات داستانی کرمانشاه بدهد که متأسفانه همیشه مهجور مانده است و از این طریق می‌توان تبادل فکری و ادبی بیشتری با پایتخت و دیگر شهرهای کشور برقرار کرد.
مریم نظریان ضمن اشاره به اینکه معرفی چهره‌های جوان و قلم آن‌ها در مسیر این تبادلات ادبی از دیگر اهداف این موسسه است، در رابطه بااهمیت این نشست‌ها گفت: برگزاری این نشست‌ها ازآنجا حائز اهمیت است که ادبیات کرمانشاه را در دیالوگ با ادبیات کشور وارد خواهد کرد و به یک تبادل فکری و ادبی سالم، مفید و هدفمند با استان‌های دیگر خواهد رساند.
وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: البته کانون شعر موسسه فرهنگی ادبی دال نیز به همین صورت برنامه‌های مفیدی به ‌دور از تمام باندبازی‌ها و گروه سازی‌ها خواهد داشت با این هدف که این فرصت و امتیاز را با ادبیات کرمانشاه در هردو حوزه، شعر و داستان، به اشتراک بگذارد. بدون شک دعوت از مترجمان و البته ناشران جز برنامه‌های این موسسه خواهد بود. به هر حال این موسسه هرگز به گروه یا دیدگاه خاصی تعلق ندارد و دایره‌ی تعلقش را به‌اندازه‌ی تمام ادبیات کرمانشاه باز نگه می‌دارد و امیدوارم اگر دستی به سمت موسسه فرهنگی ادبی دال می‌آید، خالی از سنگ و پر مهر باشد. تا بتوانیم با هم و در کنار هم و برای هم کاری متفاوت برای ادبیات کرمانشاه انجام دهیم.
زیربنای هر اجتماعی، فرهنگ آن اجتماع است
آرش محمودی، دبیر بخش داستان موسسه ادبی دال گفت: یکی از مهم‌ترین نویسندگان و منتقدان جوان ایران احمد ابوالفتحی است و مجموعه داستان پل‌ها به‌عنوان کتاب اول او در تمام جایزه‌های معتبر کشور کاندید بوده است و این مجموعه داستان در نقدهایی که بر روی آن شده است همواره از سوی منتقدین مورد ستایش قرارگرفته و فکر کردیم که بررسی این مجموعه می‌تواند برای ادبیات داستانی کرمانشاه حائز اهمیت باشد.
وی در ادامه به کرمانشاه به‌عنوان یکی از قطب‌های ادبیات داستانی ایران اشاره کرد و عنوان کرد:
 کرمانشاه همیشه در ادبیات داستانی ایران قطب بوده است و اخیراً به ‌نوعی دچار افول شده و یکی از راه‌های بازگشت به اوج خود، برگزاری همین جلسات است.
 محمودی در ادامه در خصوص اهمیت این نشست اظهار کرد: یکی از راه‌های رشد ادبیات، «ارتباط ادبی» است؛ یعنی ما بتوانیم با بهترین‌های نسل خود ارتباطات مؤثری برقرار کنیم و تبادل افکار داشته باشیم. برگزاری جایزه‌های ادبی، دعوت از نویسنده‌ها، رونمایی از کتاب و... همگی از راه‌های معرفی و افزایش ظرفیت‌های ادبی در یک شهر است.
آرش محمودی با بیان اینکه کار فرهنگی همیشه با بی‌مهری طرف بوده است، در پایان گفت: امیدوارم مسئولین کمی بیشتر به فکر فرهنگ این شهر باشند و از هر نوع حمایت مادی و معنوی دریغ نکنند؛ چرا که زیربنای هر اجتماعی فرهنگ آن اجتماع است. اگر فرهنگ درست باشد مطمئناً در زمینه‌های دیگر هم با دغدغه‌های کمتری مواجه می‌شویم.
 حتی در شهرهای دیگر می‌بینیم که اگر پیشرفت کرده‌اند ابتدا فرهنگشان رشدکرده است و مردمشان اهل مطالعه و کار فرهنگی شده‌اند... به نظرم کرمانشاه با یک افول خطرناک و نگران‌کننده در مقوله‌ی فرهنگ مواجه است و امیدواریم موسسه ادبی دال گامی ‌ در راستای ارتقا فرهنگ و ادبیات این شهر باشد
اطلاعات شما ذخيره شود ؟