عارف؛ معروفِ محبوب / سید محمد جواد معراجی
عارف؛ معروفِ محبوب  / سید محمد جواد معراجی
بی شک نیازی به توضیح و تشریح تفاوت¬های میان معروفیت و محبوبیت نیست چرا که شما خوانندگان فرهیخته بهتر و بیشتر از نویسنده این سطور تفاوت میان این دو را شناخته و به عوامل و دلایل محبوب شدن یا نشدن افراد واقف هستید...


بدون تردید زندگی را آغاز و پایانی است و بدیهی است که هیچ کس آغاز و پایان زندگی خود را نمی¬داند اما در این بین، فاصله¬ای است که عمر نام دارد و  به دست خود فرد رقم می¬خورد، اگر چه از بدو تولد تا پایان عمر عوامل متعدد و مختلفی بر شخصیت و نحوه¬ی زندگی هر فرد موثر است اما تآثیر انسان ها را بر زندگی خود و اطرافیان نباید نادیده گرفت.
انسان¬ها با نوع رفتار و تعاملی که با اطرافیان و جامعه دارند تصویری کلی از خود به نمایش می¬گذارند که نشانگر موقعیت اجتماعی - اخلاقی آنان در میان محدوده¬ی زندگی است و این تصویر ذهنی نوع رفتار دیگران را با شخص تعیین می¬نماید. این که عده¬ای معروف و مشهور شده و عده¬ای دیگر در جامعه ناشناخته می¬مانند حاصل عوامل مختلفی است که از حوصله این نوشتار خارج است اما افرادی که سرشناس می¬شوند را می¬توان به دو گروه کلی تقسیم کرد: یک گروه، افراد معروفی هستند که چهره یا نامشان برای عموم مردم شناخته شده است و هرجا نامی یا نشانی از آنان باشد مردم آنان را می¬شناسند که ممکن است از چهره¬های هنری، علمی، سیاسی، فرهنگی و....  باشند و این صرفآ شهرت و معروفیت است.
اما گروه دوم افرادی هستند که علاوه بر شهرت و معروفیت، در بین مردم محبوبیت نیز دارند، یعنی مردم آنان را از صمیم قلب دوست دارند، به آنان احترام می¬گذارند، در هر شرایطی از آنان حمایت می¬کنند و گاهی آنها را الگوی خود قرار می¬دهند.
بی شک نیازی به توضیح و تشریح تفاوت¬های میان معروفیت و محبوبیت نیست چرا که شما خوانندگان فرهیخته بهتر و  بیشتر از  نویسنده این سطور تفاوت میان این دو را شناخته و به عوامل و دلایل محبوب شدن یا نشدن افراد واقف هستید. اما آنچه در این جا مد نظر است، شاید به نوعی ابراز تشکر و خرسندی است از رفتار مردم فهیم و  با فرهنگی که به خوبی وظیفه خود را در تجلیل از هنرمندان و فرهیختگان به جا می¬آورند.
اگر چه تجلیل و تکریم انسان¬ها در دوران حیات آنان موجب افزایش انگیزه برای ادامه مسیر درستی است که انتخاب نموده اند اما آنچه که بیشتر اتفاق می¬افتد قدردانی انسان¬ها پس از مرگ آنان است که این نیز  به نوبه خود خوب و قابل تقدیر است، چرا که رفتار و کردار نیکوی بعضی از افراد - خواسته یا ناخواسته - تا پس از مرگشان ناشناخته مانده و تازه بعد از فقدان آنان زوایای جدیدی از رفتارشان آشکار می¬گردد.
در استان ما نیز بوده¬اند افرادی که پس از مرگشان مردم به صورت خود¬جوش در مراسم آنان شرکت کرده و با حضور چشم گیر خود به آنان ابراز ارادت نموده¬اند که آخرین نفر آنان دوست عزیز و هنرمندم عارف لرستانی بود.
عارف لرستانی از دوستان هنرمند کرمانشاهی بود که عشق  به زادگاه و مردم زاد¬بومش او را هرگز از این استان جدا نکرد و علی رغم جوانی، رفتاری جا افتاده و اخلاقی پسندیده¬ داشت، برقراری ارتباط و تعامل با مردم، وی را پس از معروف شدن در سطح کشور، به محبوبیت رساند و این محبوبیت هم در میان مردم و هم در بین هنرمندان کشور موج می¬زد، حضور پرشور مردم کرمانشاه در مراسم تشییع و تدفین فرزند هنرمند خود، شاهدی بر این مدعا است. حضوری ستودنی و قابل تقدیر از مردم فهیم و فرهنگ پرور کرمانشاه که هم نمایشگر شعور فرهنگی مردم و  هم نشانگر میزان محبوبیت عارف عزیز در بین همشهریانش بود. 
خانواده محترم لرستانی باید به خود ببالندکه فرزندی هنرمند، محبوب و مردمی داشته¬اند و  باید بدانند که عارف اگر چه عمری کوتاه داشت اما در دل مردم کرمانشاه جاودانه شد.
در پایان برای خانواده گرامی لرستانی آرزوی صبر و شکیبایی نموده و برای عارف عزیز رحمت و غفران الهی را مسئلت می¬نماییم.


اردیبهشت - ۱۳۹۶
اطلاعات شما ذخيره شود ؟