به پاس نیم قرن نویسندگی شرافتمندانه / آیین بزرگداشت استاد منصور یاقوتی صدای آزادی برگزار شد
به پاس نیم قرن نویسندگی شرافتمندانه / آیین بزرگداشت استاد منصور یاقوتی صدای آزادی برگزار شد
آیین بزرگداشت استاد منصور یاقوتی داستان نویس برجسته کرمانشاهی در روز پنجم اسفندماه ۱۳۹۶ با حضور چهره های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در دفترهفته نامه صدای آزادی برگزار شد 🔺در ابتدای این مراسم مدیرمسؤول صدای آزادی ضمن خیرمقدم به مهمانان، به برخی از مشکلات فرهنگی استان کرمانشاه اشاره کرد و یادآور شد که:«ما در معرفی الگوهای فرهنگی دچار اشتباه شده ایم. همین مسئله ما را از معرفی چهره های شاخص فرهنگی،هنری نیز محروم کرده است.»...
به پاس نیم قرن نویسندگی شرافتمندانه
🔸آیین بزرگداشت استاد منصور یاقوتی برگزار شد

🔺سمیه حاتمی فرد؛ آیین بزرگداشت استاد منصور یاقوتی داستان نویس برجسته کرمانشاهی در روز پنجم اسفندماه ۱۳۹۶ با حضور چهره های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در دفترهفته نامه صدای آزادی برگزار شد
🔺در ابتدای این مراسم مدیرمسؤول صدای آزادی ضمن خیرمقدم به مهمانان، به برخی از مشکلات فرهنگی استان کرمانشاه اشاره کرد و یادآور شد که:«ما در معرفی الگوهای فرهنگی دچار اشتباه شده ایم. همین مسئله ما را از معرفی چهره های شاخص فرهنگی،هنری نیز محروم کرده است.»
🔺وی یاقوتی را یکی از سه ضلع مثلث داستان نویسی در کرمانشاه دانست که همگام با درویشیان و افغانی در دهه‌ی پنجاه خورشیدی فرا تر از کرمانشاه در ادبیات داستانی ایران، نامهایی معتبر بوده و تا همیشه هستند. 
🔺«جلیل آهنگرنژاد» از اینکه تاکنون از سوی متولیان فرهنگی به این چهره‌ی بزرگ ادبیات کرمانشاه و ایران توجهی نشده گلایه داشت و گفت: در طول سالهای مدید این استان از مدیران موفق فرهنگی خالی بوده است.
🔺دکتر «علی سهامی» سخنران دوم این مراسم ضمن واکاوی ادبیات داستانی کرمانشاه به صورتی تخصصی به آثار استاد منصور یاقوتی پرداخت. 
🔺این استاد دانشگاه با اشاره به حضور مهمانان مختلف با گرایش های سیاسی و فرهنگی ، گفت طبیعی است که هیچ اهل سیاستی بی نیاز ازادبیات نیست و هیچ اهل ادبی نیز با سیاست بیگانه نیست.
🔺دکتر سهامی با اشاره به اینکه قورباغه میلیاردر تازه ترین کار این نویسنده ی کرمانشاهی است، گفت:  اگرچه برای نوجوانان نوشته شده اما اگر با عینک نشانه شناسی به آن بنگریم، هرگزخالی از اشارات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیست.
🔺«بابک دولتی» شاعر توانای این سال های کرمانشاه به پشت تریبون فرا خوانده شد تا مخاطبان را به دنیای شعرش مهمان کند. شعر کُردی دولتی با استقبال مخاطبان همراه شد
🔺«مسعود قنبری» شاعر و داستان نویس اسلام آبادی ، یک داستان کوتاه کُردی خواند. داستان او نیز برای مخاطبان، قابل توجه بود.
🔺بی گمان یکی دیگر از بخش های قابل توجه و مخاطب پسند دیگر این برنامه‌ی بزرگداشت، شعرخوانی «سعید عبادتیان»، شاعر مطرح کورد با همراهی نوازنده‌ی چیره دست «خشایار رشیدی» بود. عبادتیان گلچینی از آثار خود را در این مراسم تقدیم خوانندگان کرد.
🔺دکتر «رضا موزونی» نیز به بهانه ی بزرگداشت استاد یاقوتی به ایراد سخن پرداخت . وی با اشاره به مهمترین آثار این نویسنده‌ی نام‌آور به جایگاهش در میان ادبیات نوجوانان پرداخت. موزونی با اشاره به اینکه در اثر معتبر ده جلدی ادبیات کودک و نوجوان به طور مشروح به استاد یاقوتی پرداخته شده است، چراغی بر فراز مادیان کوه را نمونه ای موفق از ادبیات داستانی در میان ادبیات نوجوانان معرفی کرد.
🔺استاد «منصور یاقوتی» که برای سخنرانی دعوت می شود، پشت تریبون اعلام می کند که :«سخنرانی، هنری است که من آنرا ندارم و ترجیح می دهم که تازه ترین داستانم را دراینجا بخوانم.» سکوت ویژه بر فضا حکمفرما می شود تا وی داستانش را که درونمایه ای کاملاً اجتماعی دارد، بخواند. 
🔺«فریبرز عباسیان» مجری خوب برنامه از چند تن از حاضران دعوت می کند تا برای اهدای سردیس و تندیس ، مقابل جمعیت بایستند. دکتر لطیف صفری، خانم «پرویندخت داودیان»، «منصور سرمست»، همسر استاد یاقوتی و «پریسا محمدی» مقابل جمعیت حاضر می شوند تا هدایا را به این داستان نویس برجسته تقدیم نمایند.
🔺مجری می گوید: هفته نامه صدای آزادی تصمیم دارد هر ساله «چهره سال صدای آزادی» را به مردم استان معرفی نماید. به همین منظور به صورت نمادین برای اولین بار این نشان و تندیس به استاد منصور یاقوتی تقدیم شده است.
دکتر لطیف صفری مدیرمسؤول روزنامه معروف «نشاط» نیز برای دقایقی با مهمانان آیین تجلیل سخن می گوید. او یکی از سخنرانان اصلی مراسم بود که دیر به آیین بزرگداشت رسید.
🔺آخرین بخش برنامه اجرای موسیقی بود. «مسعود عزیزی» خواننده معروف اسلام آبادی یک کار کوردی زیبا اجرا کرد تا پایان‌بخش برنامه ای مخاطب پسند باشد. برنامه ای که به احترام استاد منصور یاقوتی برگزار شد. 
🔺همه امیدواریم که این رسم درست، در این استان ریشه بدواند و سنت ارزنده ی قدرشناسی را به بهترین شکل در جامعه کرمانشاهیان گسترش یابد
اطلاعات شما ذخيره شود ؟