آیین معرفی چهره‌های شعر جوان کُردی در کرمانشاه برگزار شد
آیین معرفی چهره‌های شعر جوان کُردی در کرمانشاه برگزار شد
هفته‌نامه‌ی صدای آزادی روز شنبه بیست و ششم اسفندماه ۹۶ با حضور چهره های شاخص شعر کردی، در آیینی «محمد مرادی نصاری» از ایلام و «محمد جواد جلیلیان» از کرمانشاه را به عنوان دو چهره‌ی جوان شعر کُردی معرفی کرد.

🔺هفته‌نامه‌ی صدای آزادی روز شنبه بیست و ششم اسفندماه ۹۶ با حضور چهره های شاخص شعر کردی، در آیینی «محمد مرادی نصاری» از ایلام و «محمد جواد جلیلیان» از کرمانشاه را به عنوان دو چهره‌ی جوان شعر کُردی معرفی کرد. 

🔺در این آیین غیر دولتی ابتدا جلیل آهنگرنژاد ضمن خیر مقدم به مهمانان، به جریان سازی های نوین ادبیات کُردی  در جغرافیای کرمانشاه پرداخت و گفت: امروزه علاوه بر خواص ادبی، توده های عام اجتماعی هم به حرکت های تعالی بخش ادبیات کُردی اعتماد کرده اند و به صورتی جدی تر پیگیر آفرینش های تازه‌ی ادبی در این جغرافیای زبانی و فرهنگی هستند.»

🔺مدیرمسؤول صدای آزادی همچنین در گزارشی کوتاه به مخاطبان مراسم، اظهار داشت: « طرح این آیین معرفی و تجلیل دو سال پیش کلید خورد و در این مدت با بررسی جدی آثار خیل جوانان شاعر کُرد،به این نتیجه رسیدیم که دو گزینه بنا به رزومه‌ی خاص ادبی شان قابلیت برگزیدگی دارند.»

🔺آهنگرنژاد ضمن تقدیر از شاعران نامدار کُرد در جغرافیای کرمانشاه و ایلام افزود: « در طول این مدت از بسیاری از آنان برای گزینش بهتر، نظرخواهی شد و در پایان، با دکتر رضا موزونی و دکتر علی الفتی در بیبن هفت شاعر جوان دو شاعر انتخاب شدند که امروز در این مراسم از آنان تجلیل می شود.

🔺سخنران دوم این مراسم دکتر علی الفتی بود. وی در بخشی از سخنانش گفت:« ما بخشی از زبان کوردی با جمعیتی بیش از ده میلیون گویشور که اختلاف زبانی ما در تلفظ کلمات خلاصه می شود هستیم و آنچه از نیاکان ادبی ما به جا مانده است بیانگر ضرورت،رها شدگی پتانسیل های شعری زبانی  و . . .  می باشد. ما با زبانی شعر می نویسیم یا از زبانی استفاده می کنیم که تعلیم داده نمی شود»

🔺این شاعر نام‌آشنا همچنین ادامه داد: « با گذشت قریب به سه دهه از نوشتن متفاوت ما نسبت به نیاکان ادبی این گویش که توام با آزمون وخطاها و آسیب های بسیار فرهنگی ،اجتماعی بود. اکنونِ شعر وضعیتی بسیار ویژه و منطقی به خود گرفته است دیگر نیازی به حضور در مکتب ومنش دیگران نیست شعر رفته رفته تکلیفش را مشخص می کند و فهمیده است که به نام او نوشتن های بسیاری به فروش رفته است نوشتن هایی با مداد و کاغذ ویا در گوشی های همراه که شاید زیبا باشند و چند ثانیه ای ذهن مخاطب را به خود مشغول نمایند اما هر چیز زیبایی نمی تواند هنر باشد و صرفا کارکردی تفننی و برانگیختن مقطعی احساسات را در پی دارد.» الفتی در پایان ضمن ابراز خوشحالی از برپایی این آیین، آن را گامی مهم در جهت اعتلای فرهنگ و ادبیات کُردی دانست.
🔺دکتر علی سهامی نیز سخنران سوم جلسه بود. وی نیز به جریانشناسی شعر کوردی پرداخت و آینده‌ی شعر کُردی را درکرماشاه و ایلام، آینده ای رو به رشد تلقی کرد.

🔺در ادامه این نشست دو شاعر برگزیده آثاری را تقدیم مخاطبان کردند و مخاطبان از اظهارات رضا موزونی، علیرضا یعقوبی، رضا جمشیدی، مسعود قنبری و کیومرث رضایی بهره مند شدند. در پایان این آیین  تندیس، جایزه و لوح تقدیر  ویژه ی این آیین به برگزیدگان اختصاص یافت.

chehre2.jpg

chehre3.jpg


اطلاعات شما ذخيره شود ؟