دبیر پنجمین دوره جایزه ی لادبی لیراو خبر داد: اختتامیه «لیراو» شهریورماه در کرمانشاه برگزار می شود
دبیر پنجمین دوره جایزه ی لادبی لیراو خبر داد: اختتامیه «لیراو» شهریورماه در کرمانشاه برگزار می شود
پنجمین دوره جایزه ادبی لیراو در کرمانشاه با همکاری «مکتب اصالت کلمه» برگزار خواهد شد. جایزه ادبی پارسی زبانان لیراو، یک جایزه ی بین المللی برای تمام پارسی زبانان سراسر دنیاست. این جایزه خصوصی بوده و تابع هیچ موضوع و جهت گیری از پیش تعیین شده نمی باشد...
اختتامیه پنجمین دوره جایزه ادبی بین المللی لیراو، اوایل شهریور ۱۳۹۴در کرمانشاه برگزاری خواهد شد
گفت وگوی سرویس داستان بلوط؛ با
 «مریم نظریان» دبیر پنجمین دوره ی جایزه ی بین المللی لیراو
 در کرمانشاه:
از جایزه ی ادبی لیراو بگویید.
پنجمین دوره جایزه ادبی لیراو در کرمانشاه با همکاری «مکتب اصالت کلمه» برگزار خواهد شد. جایزه ادبی پارسی زبانان لیراو، یک جایزه ی بین المللی برای تمام پارسی زبانان سراسر دنیاست. این جایزه خصوصی بوده و تابع هیچ موضوع و جهت گیری از پیش تعیین شده نمی باشد. بنیانگذار آن «حمیدرضا اکبری شروه» از بوشهر است این جایزه در دو بخش شعر آزاد و داستان کوتاه از برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آورد.
چه رابطه ای میان جایزه ی ادبی لیراو و مکتب اصالت کلمه هست؟
اگر منظور شما رابطه فکری و تئوریک است؛ باید بگویم خیر. هیچ رابطه ای بین این دو وجود ندارد و مکتب اصالت کلمه صرفاً مجری این برنامه در کرمانشاه است.
لطفاً از تعداد آثار دریافتی به دبیرخانه جایزه، سطح کیفی آثار ، کیفیت داوری و تمام اقدامات انجام شده در این خصوص  بگویید.
آثار ارسالی به دبیرخانه شامل ۱۳۳۰ اثر از ایران و کشور های هلند ،اتریش، سوئد، پاکستان و افغانستان بوده که شامل ۴۰۰ اثر داستان کوتاه و ۹۳۰ اثرشعر که۱۰۲۰ اثر واجد شرایط  شرکت در جایزه بوده .در کل آثار ارسالی از سطح خوبی برخوردار بودند. داوری مرحله ی مقدماتی صورت گرفته و اسامی داوران و برگزیدگان این مرحله اعلام شده اند .
آثار برگزیده در مرحله نیمه نهایی توسط پنج داور در بخش داستان کوتاه  و چهار داور در بخش شعر آزاد در دست داوری می باشند. پایان ماه جاری اسامی برگزیدگان و داوران مرحله ی نیمه نهایی نیز اعلام خواهد شد.
در این دوره از جایزه ی لیراو جدا از بخش ثابت و مستقل جایزه که تقدیر از برگزیدگان بخش شعرو داستان و پیشکسوت ادبیات و یک نشر و یک سایت فعال فرهنگی ادبی می باشد از پنجمین دوره این جایزه که اختتامیه ی پیش رو در استان کرمانشاه می باشد به پیشنهاد بنده بخش هایی به این جایزه افزوده شده  که مختص به استان های میزبان این جایزه خواهد بود 
برای نمونه پنجمین دوره ی لیراو در کرمانشاه یک جوان اول داستان و یک جوان اول شعر کرمانشاه را که توسط هیئت داوران انتخاب خواهد شد معرفی کرده و از ایشان تقدیر به عمل خواهد آورد و در بخش شعر کردی  یک شاعر کرد را نیز مورد تقدیر قرار خواهد داد. از بخش های دیگر این دوره ی لیراو چاپ دو مجموعه شعر و داستان از داوران پنجمین دوره ی جایزه ی لیراو به اهتمام اینجانب (مریم نظریان) و جناب «حمیدرضا اکبری شروه» بنیانگذار این جایزه، توسط نشر دیباچه به مدیریت آقای «سعید شرافتی زنگنه» که در روز اختتامیه از این دو مجموعه رو نمایی خواهد شد.زمان برگزاری اختتامیه نیز اوایل شهریور ۱۳۹۴ می باشد.به زودی اسامی سایت ها و نشرهایی که به عنوان کاندید این دوره از جایزه ی لیراو انتخاب شده‌اند اعلام خواهد شد.
جایزه ی ادبی لیراو از چه حمایت هایی برخوردار است؟
باید عرض کنم از آنجایی که این جایزه خصوصی است، هرگز مورد حمایت اداره ی ارشاد در دوره های قبل نبوده و نیست  وتا دقیقه ی اکنون نیز از حمایت بخش خصوصی نیز برخوردار نبوده و تمام هزینه های آن بصورت شخصی پرداخت می شود.
نظر و دیدگاه شما درخصوص اهمیت، نقش و تاثیر جوایز ادبی خصوصی،پایداری ها و ناپایداری ها ، پیش نهاد و ...
 از آنجایی که این گونه جوایز خصوصی مستقل از اداره ی فرهنگ و ارشاد فعالیت می کنند، گاهاً موانعی بر سر راه این گونه فعالیت ها ایجاد می شود .در واقع برخورد نادرست مراکز دولتی فرهنگی با جوایز خصوصی از علل بارز ناپایداری آنهاست.خیلی از جوایز ادبی خصوصی که مکان مناسبی جهت برگزاری اختتامیه ندارند. برای گرفتن سالن، ماه‌ها دوندگی می کنند و نهایتاً سر نقطه ی اول بازمی‌گردنند.خب در جایی که از جوایز ادبی خصوصی نه تنها حمایت صورت نمی گیرد، بلکه موانعی در مقابل این فعالیت ها ایجاد می کنند، چطور می توان انتظار داشت این جوایز هم چنان به فعالیت خود ادامه دهند؟
سمت های فرهنگی، باید دست کسانی باشد که به راستی دغدغه ی ادبیات داشته باشند نه به آن تظاهر کنند،زیرا برای کسی که ادبیات را فهمیده باشد و نیازهای و پتانسیل های ادبیات را شناخته باشد فعالیت خصوصی یا دولتی برایش هیچ تفاوتی ندارد.چه بسا پتانسیل ها در بخش خصوصی بیشتر است و انگیزه ها اصیل تر.البته خوشبختانه در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کر مانشاه به لطف مدیرکل محترم جناب آقای دکتر«رحیمی زنگنه» که خود فردی فرهیخته، آگاه  واجد دغدغه ی راستین  ادبیات و فرهنگ است، شاهد حرکت های مفید و ارزنده ای در عرصه ی ادبیات و فرهنگ این شهر چه خصوصی و چه دولتی بوده‌ایم .جا دارد از«جایزه ی ادبی کرمانشاه»وجناب آقای«نوری علا»[صاحب امتیاز ومدیر مسئول هفته نامه نقدحال]که یکی از پر دغدغه ترین افراد ادبیات و فرهنگ این شهر است، یاد شود که چقدر جای جایزه ی ادبی کرمانشاه در ادبیات بالنده ی این شهر خالی بود.
امیدوارم این جایزه و دیگر حرکت های ادبی از این نوع که ماهیتی مستقل و خصوصی دارند بیشتر مورد حمایت اهالی فرهنگ و ادب والبته فرهنگ و ادب دوستان قرار بگیرد،زیرا این گونه جوایز که ماهیت خصوصی  و فاقد موضوع و جهت از پیش تعیین شده دارند، از جذابیت بیشتری برای جوانتر ها برخوردارند و از آنجایی که یک جایزه می تواند برای یک شاعر یا نویسنده کانالی باشد که با عبور از آن خود و ادبیات را بیشتر جدی بگیرد، حفظ و استمرار این جوایز از همیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
یکی از راه های انجام این مهم به اشتراک گذاشتن پتانسیل های شهرهای مختلف با یک جایزه است زیرا طی این ارتباط دو طرفه هم پتانسیل های ادبی آن شهر و چهره های خصوصاً جوان شناخته و به تمام مخاطبان آن جایزه معرفی می شوند و هم آن جایزه از پتانسیل های فرهنگی و ادبی آن شهر استفاده می کند.
جایزه ی ادبی لیراو و ادبیات کهن سال داستانی کرمانشاه...
کرمانشاه نیز همیشه درعرصه ی فرهنگ و ادب نام دورانی داشته و نسل های ارزشمندی که تفکر و قلمشان ریشه گاه خیلی از جریان های ادبی این سرزمین بوده والبته می توان به  نسل جوان بسیار مستعد و بالنده ی امروز بسیار امیدوار بود که من فکر می کنم به عنوان میزبان این دوره ی لیراو دیار بسیار پربار و سرشاریست که امکانات معنوی  خوبی برای این جایزه به همراه خواهد داشت انشاالله.
صحبت پایانی دبیر پنجمین جایزه ی ادبی لیراو در کرمانشاه؟
درپایان باید عرض کنم اگر چه بنده این اواخر با گذشت  زمانی بیش از یک دهه فعالیت ادبی  در مکتب اصالت کلمه، استقلال کامل فکری ادبی و اجرایی خود را از این جریان  اعلام کرده ام  و اگرچه این جایزه در پنجمین دوره ی خود با همکاری این جرایان ادبی  فراخوان داده است اکنون بنده صرفاً به عنوان دبیرجایزه و یک شاعر و نویسنده ی کرمانشاهی، با این جایزه همکاری خود را با تلاش جهت برگزاری هرچه پربارتر آن  ادامه خواهم داد.

نظرات [۴]
پنجشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ :: ۰۹:۱۸
از خانم نظریان خواهش می کنم که پاسخ دهند کسانی مانند بهرام غلامیریال حسین فعله گری، آرش محمودی، امیر سنجابی و ... چه جایگاهی در داستان این استان دارند که به عنوان داور انتخاب شده اند؟ مگر نه این که داور یک جشنواره باید از صاحب نظران و کارکشتگان آن حوزه باشد؟ از این افراد هنوز مجموعا پنج صفحه حتی در نشریات کرمانشاهی هم چیزی چاپ نشده که شرکت کنندگان اگر بخواهند اعتبارسنجی کنند جشنواره را با سابقه داوران، بتوانند چیزی به دست بیاورند... با سابقه و اعتبار نداشته داوران این جشنواره می توان به این نتیجه رسید که این جشنواره بیشتر شبیه یک برچسب صدآفرین در یک کلاس انشا اعتبار دارد
پنجشنبه، ۰۱ مرداد ۱۳۹۴ :: ۱۵:۴۲
به طرفداران امپراطوری و امپراطورها هم تبریک میگم ولی واژه های زبان بسته هیچگاه امپراطور نداشته و ندارند
دوشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۴ :: ۱۹:۵۶
درود بر امپراطور واژه ها استادآرش آذرپیک که بانی این جایزه در کرمانشاه بودند و هستند,بدون هیچ ادعایی, هرکجاهست خدایا به سلامت دارش
یکشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۴ :: ۲۰:۳۳
آیا درمکتب به اصطلاح اصالت کلمه، سنتی سرایان و غزلسرایان که عمومن در قرون اولیه هجری سیر می کنند و از شعر آزاد امروز فاصله ای پرناشدنی دارند باید در مورد شعر آزاد داوری کنند و نظر بدهند!؟
اطلاعات شما ذخيره شود ؟