مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با صدای آزادی ؛ رابطه ام با اهالی فرهنگ و هنر «ریاستی» نبود
مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با صدای آزادی ؛ رابطه ام با اهالی فرهنگ و هنر «ریاستی» نبود
نکته ای همیشه ذهنم را مشغول کرده که اگر از همه ظرفیت نخبگان و صاحب نظران فرهنگ و هنر استفاده می کردم، واقعا چه می شد؟ چون همه کار ها و فعالیتهای خوب با مشورت خیل عظیمی از هنرمندان و صاحب نظران صورت می گرفت. ..
از گیلانغرب آمد.امام جمعه ی شهری که دومین شهر مقاوم کشوراست،به عنوان مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به کار مشغول شد. ابتدا از انتخابش تعجب کردم که مگر می شود یک امام جمعه که کارش بیش از هر چیز توجه ویژه به امور مذهبی است وچهارسال نماینده طلاب و رحانیون استان در قم بوده، چگونه می تواند «مدیر کل» باشد. اما این تعجب دیری نپایید. با پرستیژی ویژه بر مسند نشست. 
ابتدای کار، مسلط نشان نمی داد اما همین که بر کار سوار شد، توانست گامهای مهمی در حوزه ی فرهنگ کرمانشاه بردارد. یک روحانی جوان که فاکتور جسارتش در کارها برای همیشه در اذهان همه می ماند، لهجه اش به همتباران من نزدیک بود و او را در سخنرانی هایش متمایز نشان می داد.
حاج محمد آفتابی متولد سرپل ذهاب است ۱۴سال درس خارج فقه و اصول خوانده و در حال حاضر مشغول مصاحبه دروس فقه و اصول برای نگارش پایان نامه سطح چهار حوزوی (معادل همان دکتری) است. اما از بد حادثه فعلا به عنوان کارشناس بودجه در استانداری کرمانشاه به کار مشغول است. این گفتگو پیش روی شماست: 
***
چه مدتی از آخرین روز مدیریتتان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می گذرد؟
دقیقا ۲۲ ماه و ۲۲روز
در آن روز آخر چه گذشت؟
حدود۲سال است که از روز تودیع پر حاشیه اینجانب می گذرد که البته این حواشی را معاون سابق وزارت ارشاد و استاندارسابق به وجود آوردند
می شود به برخی از حواشی مذکور اشاره بفرمایید؟
اینکه در وزارتخانه معاون سابق حقوقی و اموراستان ها با بعضی از نمایندگان هماهنگ شده بود و در استان هم استاندار وقت تحت تاثیر بعضی از مشاوران کارنابلد خود قرارگرفته بود، حواشی را بوجود آوردند.اینکه هنوز دولت یازدهم به صورت کامل مستقر نشده بود. سه مراسم برای یک تودیع به نوع خود هم حاشیه و هم جالب بود.
افرادی مأمور شده بودند از خود کارکنان ارشاد که مراسم تودیع رسمی در تالار انتظار را بهم بزنند. با تلفن و پیامک و تهدید و..اما این اتفاق نیفتاد. چون تصمیم جسارت گونه ای گرفته بودم که حتی تودیعم هم ذره ای به حیثیت متولی اصلی فرهنگ و هنر یعنی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی خدشه وارد نکند.رابطه ام اهالی فرهنگ وهنر رابطه ریاستی نبود. بلکه رابطه دوستانه ای بود.همین الان هم در فضای مجازی و گروه های مختلف فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه و تئاتر عضو هستم و در کنارهنرمندان هستم.آنها صداقت و همراهی دیده اند.تمام حوزه های فرهنگ و هنر به صورت نسبی دیده شده بودند.ازموسیقی تا قرآن ومسجد، توزیع اعتبارات در تمام حوزه های فرهنگی و هنری صورت می گرفت.
درست بیست و دو ماه و بیست و دو روز است که از مدیریت یک اداره کل فرهنگی فاصله گرفته اید . وقتی که به گذشته نگاه می کنید، کدام اقدامات شما را خوشحال می کند و کدام اقدام شما را با حسرت روبرو می گرداند؟
می توانم به برخی اقدامات خوب، تیتروار اشاره کنم: شکستن قفل بسته موسیقی، افتتاح تئاتر شهر، بازسازی سینماهای آزادی و فرهنگ،چاپ کتاب های تاریخ مطبوعات، مفاخرکرمانشاه،کتب جشنواره امام رضا (ع) ،۱۲جلد دیوان اشعار شاعران کرمانشاهی به تصحیح دکتر مالمیرکه جا داشت به جامعه فرهنگی استان بلکه به کشور معرفی می شدند،حمایت از کتب نویسندگان،تصویب پنج مجتمع مهم در سفر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)،هفته هنری استان درتهران درسال هزاروسیصدونود،افزایش چند نشریه به نشریات استان،تاسیس پنجاه وشش موسسات قرآن وعترت وبیش از دویست کانون فرهنگی هنری مساجد، تاسیس پلاتوی تخصصی تئاتر،تاسیس نگارخانه مجتمع شهید آوینی،جشنواره های گیلانغرب در دفاع مقدس ،فیلم فجر برای اولین باربعداز سی ویک سال، و موسیقی مقاومت و تئاتر مرصاد تقویت شدند. جشنواره بین المللی شعر فجر برای اولین بار و نیز جشنواره های منطقه ای واستانی دیگری بود که در این فرصت مجال بیانشان نیست. نکته اینجاست در یک فرصت دوساله و نیمه این حجم کار بالا ، ظرفیت استان را می رساند.در همین راستا جشنواره مطبوعات خلیج فارس برای اولین بار در کرمانشاه برگزار شد.
نکته ای همیشه ذهنم را مشغول کرده که اگر از همه ظرفیت نخبگان و صاحب نظران فرهنگ و هنر استفاده می کردم، واقعا چه می شد؟ چون همه این کار ها و فعالیت با مشورت خیل عظیمی از هنرمندان و صاحب نظران صورت می گرفت. رتبه اداره کل از بیست چهارم کشوری به هشتم ارتقا یافت و در استان از ضعیف به برتر رسید.شاید به خاطر همین فعالیت هاست که اهالی هنر به صورت تلفنی،حضوری و در فضای مجازی اظهار محبت می کنند و لذا یکی از ابزارهای مردم برای قضاوت استفاده از ادله مقایسه است. درآن زمان اعتقادم این بود که با فرهنگ وهنر نیاید سیاسی برخورد کرد الان هم چنین اعتقادی دارم.در آن زمان وقتی گفته می شد این همه کار شده، بعضی ها با دیده تردید می نگریستند اما الان همه اذعان دارند که کارهای مهمی درآن زمان صورت گرفته است. 
اما بخش بعدی سوال را پاسخ ندادید! کدام اقدام شما را با حسرت روبرو کرده است؟
ببینید! راه اندازی چاپخانه رول که از اهدافم بود متاسفانه با توجه به اینکه مجوزش هم صادرکردیم ، اما محقق نشد.در بحث استفاده از بعضی نیروهایی که نباید استفاده می کردم. چون درخصوص بعضی از افراد در طول این مدت متوجه شدم که ما تلاش به جلو داشتیم آنها تلاش به عقبگرد.! بی ریا می گویم؛ در همه اقدامات، حسرت نداشته ام که چرا انجام داده ام یا پشیمان شده باشم؟حتما ضعف داشته ام اما حسرت خیر.
قطعا به دلایل گفتنی و ناگفتنی بسیار تحولات این اداره فرهنگی را رصد می کنید . به عنوان یک کارشناس چه نمره ای به ارشادِ بعد از خودتان می دهید؟
نمره را باید بعد پایان مدیریت افراد داد. همان طور که الان اصحاب فرهنگ وهنر به بنده حتما نمره می دهند. 
اگر بحث شخص مدیر نباشد، نگاه شما به تحولات فرهنگی این ماهها چگونه است؟
باید ببینیم که برنامه ها چقدر صاحبان فرهنگ و هنر، یعنی مردم وهنرمندان را راضی کرده است...
اگر بار دیگر به عنوان مدیر فرهنگی به کار مشغول شوید، فکر می کنید مهمترین اقدام تان چه خواهد بود؟
تا به حال به این موضوع فکر نکرده ام و به دلیل چالشی بودن حوزه فرهنگی وهنری علاقه به فکرکردن در این مورد ندارم
در برخی از محافل از شما به عنوان نامزد احتمالی حوزه انتخابیه گیلان غرب نام می برند. آیا چنین نیتی دارید؟
چنین قصدی ندارم. دراین اوضاعِ «کسب آرا» که به هرترفندی متوسل می شوند، کار برای امثال من سخت است.
اگر طیف یا گروهی از شما بخواهند، در آن صورت هم چنین قصدی نخواهی داشت؟
قابل بررسی هست اما تصمیم سخت است.
عملکرد نمایندگان را در حوزه ی فرهنگ مثبت دیده اید یا منفی ؟ بویژه نمایندگان این دوره. به صورت مشروح بفرمایید
نگاه فرهنگی یا حمایتی از هیچ کدام از نمایندگان در زمان مسئولیتم ندیدم. یا اینکه نخواستند کمک کنند. البته بعضی از نمایندگان در آن زمان دنبال عزل و نصب مدیران حوزه فرهنگی بودند که ما تمام راههای آنها را بستیم .چون بعضی ها دنبال این بودند که طرفداران خویش را راضی کنند و ما دنبال ارتقای فرهنگ و هنر بودیم.
می شود مصداقی نام ببرید؟مثلا نمایندگان کرمانشاه و قصرشیرین چقدر با مسائل فرهنگی همراه بودند؟
عرض کردم هیچ کدام همراهی نداشتند. البته نماینده حوزه قصرشیرین و بعضی ازنمایندگان کرمانشاه ونماینده حوزه کنگاور بیشتر دنبال سهم الارثی از مدیریت های شهرستانی و یا دخالت در امور اجرایی دستگاه بودند که خوشبختانه این حرکت ها با روحیه ام سازگار نبود و عملا چیزی دستگیر آنها نشد. از این بابت کاملا راضی و خوشحالم. نمایندگان باید بدانند که یکی از ابزارهای دفاع از مردم زبان گویا و رسا است و استفاده از اتاق فکرنخبگان است نه عزل ونصب مدیران واینکه استان ما پیشرفت های قابل توجهی ندارد و جوانان تحصیل کرده بیکارفراوانی داریم. منشا آن همین عملکردهای ناصواب است . و متاسفانه منافع مردم و استان فدای خود خواهی ها و منافع شخصی شده است
درصد قابل توجهی از مدیران احمدی نژادی هنوز در استان بر سر کارند. به نظر شما علت ماندن بر سر پستهایشان چه می تواند باشد؟
من اعتقادی به مدیر احمدی نژادی یا اصلاحات یا سازندگی وغیره ندارم. اگه چنانچه مدیری توانمند است از توانش استفاده کنند و اگر چنانچه ضعیف است و از هر طیفی هم هست، نباید اجازه لابی گری به او داد.
الان علاوه برامورجاری به چه کاری وفعالیتی مشغول هستید؟
درحال حاضر علاوه بر فعالیت های شغلی در کنارخانواده و زندگی عادی خویش به ورزش هم مشغولم. علاقه اصلی من درورزش، فوتبال است و بعضی از اوقات با دوستان وهمکاران دراین زمینه و همچنین کوهنوری مشغولم.
اگر حرف ناگفته ای دارید، بفرمایید!
ممنونم از وقتی که در اختیارمن گذاشتید.حرف که زیاد است انشاءالله در آینده حرف های زیادی در حوزه فرهنگ و هنر برای گفتن دارم.

نظرات [۱]
پنجشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ :: ۱۱:۵۸
اقای افتابی حقیقتن در عرصه تئاتر و موسیقی خدمات قابلی انجام دادن.اما در زمینه مطبوعات ،هنرهای تجسمی (بجز گرافیک) و ادبیات عملکردشان ضعیف بود.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟