چهره‌های جهانی کرمانشاه را بیشتر بشناسیم: پروفسور ایرج گنج بخش
چهره‌های جهانی کرمانشاه را بیشتر بشناسیم: پروفسور ایرج گنج بخش
ایرج گنج بخش در سال ۱۳۲۰ در روستای بلوردی بخش بیستون از توابع شهرستان هرسین در استان کرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در شهر کرمانشاه و تحصیلات مقدماتی را در مدرسه رازی تهران به پایان رساند و پس از آن برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی عازم فرانسه شد
محمد جواد جلیلیان: پروفسور_ایرج_گنج_بخش یکی از بزرگترین چهره های جراحی قلب در کشور فرانسه است. وی اولین فرد غیر فرانسوی است که در طول تاریخ این کشور، مدال افتخار فرانسه را دریافت کرده‌است.

ایرج گنج بخش در سال ۱۳۲۰ در روستای بلوردی بخش بیستون از توابع شهرستان هرسین در استان کرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در شهر کرمانشاه و تحصیلات مقدماتی را در مدرسه رازی تهران به پایان رساند و پس از آن برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی عازم فرانسه شد و در پاریس اقامت گزید تا به عنوان فوق تخصص جراحی قلب خود را به دنیای پزشکی معرفی کند. در سال ۱۹۸۶ میلادی رئیس بیمارستان "ژاکوپ دلانته" شهر مارسی شد و ریاست بخش جراحی قلب وتوراکس بزرگترین بیمارستان قلب فرانسه یعنی بیمارستان "پیتیه سل پتریر Pitié salpêtrière" پاریس را نیز تا سال ۲۰۰۸ میلادی برعهده داشته است.

پروفسور گنج بخش به گفته‌ی خود تا کنون بین ۱۵٬۰۰۰ تا ۲۰٬۰۰۰ عمل جراحی قلب باز انجام داده است که طولانی ترین آنها ۲۶ ساعت به طول انجامیده و بدون شک مهمترین عمل وی، جراحی قلب ژاک شیراک رئیس جمهور اسبق فرانسه است.

پروفسور ایرج گنج بخش در سال ۱۹۹۰به عنوان کاندیدای دریافت نوبل پزشکی مطرح بود اما بنا به دلایل نامعلوم دکتر یوهان کرایچنف به جای وی جایزه را دریافت کرد. او هم اکنون در رشته های مختلف جراحی باز و نیمه باز و بسته قلب و هم چنین الکتروکاردیوگرافی پیشرفته دارای تالیفات بسیاری است که در دانشگاههای معتبر جهان تدریس می شود.
🔸هفته نامه صدای آزادی
اطلاعات شما ذخيره شود ؟