تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات کردی در کرماشان
تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات کردی در کرماشان
هوشنگ بازوند استاندار کرماشان که هر چند وقت یک بار با موضوعات مختلف از جمله از مدیریت زلزله کرماشان تا انتقادات اصلاح طلبان از او، خبرساز می‌شود، در تازه ترین اظهار نظر خود راجع به موضوعات فرهنگی این استان به تاکید گفته است که فرهنگستان زبان و ادبیات کردی در این استان راه اندازی شود....
 آیا استاندار کرماشان به دنبال جاودانگی نام خود و ثبت مرکزی تاریخی به نام کرماشان است؟ 
 
📌 هفته نامه سیروان: هوشنگ بازوند استاندار کرماشان که هر چند وقت یک بار با موضوعات مختلف از جمله از مدیریت زلزله کرماشان تا انتقادات اصلاح طلبان از او، خبرساز می‌شود، در تازه ترین اظهار نظر خود راجع به موضوعات فرهنگی این استان به تاکید گفته است که فرهنگستان زبان و ادبیات کردی در این استان راه اندازی شود. او این این موضع در نشست اعضای هیئت مدیره بنیاد ایران شناسی که در استانداری کرماشان برگزار شد، ایراد کرد و علاوه بر فرهنگستان زبان و ادبیات کردی، خواستار راه اندازی پژوهشگاه کرماشان شناسی نیز شده است. آن گونه که ایرنا گزارش کرده، استاندار کرماشان گفته است: باید برنامه هایی مانند ایجاد پژوهشگاه کرماشان شناسی و فرهنگستان زبان و ادبیات کردی با مشارکت چهره‌های علمی شناخته شده و بخش خصوصی توانمند شکل بگیرند.

 📌 نخستین بار است که بازوند به صورت رسمی از راه اندزی "فرهنگستان زبان و ادبیات کردی" سخن می‌گوید، موضوعی که سالهاست میان جامعه کردی مطرح می‌شود و کردهای مناطق مختلف ایران مایل به تاسیس آن هستند تا بلکه بواسطه آند بتوانند دیدگاههای علمی و تنوع آرا و لهجه‌ها  راجع به زبان و ادبیات کردی را یک کاسه کنند و از طریق آن به زبان کردی، یکپارچگی و یکدستی ببخشند. 
📌 طرح چنین موضوعی از زبان استاندار کرماشان بی‌گمان با چراغ سبز فعالان ادبیات غنی کردی در این استان مواجه می‌شود. چنانکه  رضا جمشیدی شاعر و روزنامه نگار کرد در شهر کرمانشاه به خبرنگار سیروان گفت: این جمله استاندار کرمانشاه در واقع بازتاب خواسته اهالی فرنگ و کنشگران ادبیات کردی در کرماشان است که باید گفت جانا از زبان ما سخن می‌گویی! جمشیدی می‌گوید: کرماشان بهشت گویش‌ها و لهجه‌های زبان کردی است و تاسیس چنین مرکزی می‌تواند همه این لهجه‌ها را تحت پوشش خود قرار دهد و کمک شایانی به سرمایه ملی زبان کردی در استان کرماشان بکند. از طرفی به گفته این روزنامه نگار، تحقق چنین واقعیتی می‌تواند به ماندگاری نام کرماشان و بازوند در حفظ و اشاعه زبان مادری و پیشتاز توسعه زبان و ادبیات کردی معرفی کند.
📌  در حال حاضر نقش  کرماشان در توسعه زبان و ادبیات کردی در ساختار آموزشی ایران که درسالهای اخیر رسمیت یافته حداقل و صرفا به معرفی چند دانشجو به دانشگاه کردستان  در رشته زبان و ادبیات کردی در این دانشگاه بسنده کرده است. اما کلاس‌های آموزش زبان کردی در نقاطی از مرکز و شهرستانهای این استان فعال است و کتابهای شعر و داستان به زبان کردی به چاپ چندم می‌رسند و در عصر بی مخاطبی شعر و کتاب، مخاطبان انبوهی را در این استان واستانهای همجوار برای خود دست و پا  کرده اند و اعتبار ادبی و علمی قابل توجهی را برای این استان به ارمغان آورده اند. در سایه همین اقبال عمومی است که برخی مطبوعات کرمانشاه به روزنامه نگاری کردی روی آورده اند و تیترهایی به زبان کردی بر صفحات این استان نقش می‌بندد و نیز برنامه‌های حداقلی کردی تلویزیون محلی با اقبال عمومی مواجه می‌شود. 
 
📌 اینک اما  استاندار کرماشان از ضرورت راه  اندازی فرهنگستان زبان و ادبیات کردی و نیز پژوهشگاه کرماشان شناسی در این استان با لفظ "باید" سخن می‌گوید، امری که  فعالان فرهنگی و علاقه مندان  به زبان و ادبیات کردی را دلگرم و البته کنجکاو کرده تا در عصر صداردت #بازوند، چنین مراکزی برای توسعه نام کرماشان و زبان و ادبیات کردی شکل بگیرد. جمشیدی به  سیروان گفت: با توجه به اینکه استاندار کرماشان استانداری پیگیر در مسائل استان است ، این امید را داریم که طرح مسئله از سوی وی به نتیجه نهایی برسد و مسئولان استان و فعالان فرهنگی نیز او را در این زمینه تنها نگذارند. او گفت: کرماشان بهشت زبان و ادبیات کردی است و با توجه به  اینکه این استان آثاری شایسته به زبان کردی در گرایشهای کتابت، ادبیان شفاهی و موسیقی دارد، عملی شدن دیدگاه استاندار می‌تواند درنشاط اجتماعی و امید آفرینی اثرگذاری زیادی داشته باشد.  
📌 به گفته نماینده عالی دولت در کرماشان ، بنیاد ایران‌شناسی می‌تواند یک اتاق فکر پویا برای توسعه استان و معرفی ظرفیت‌های استان به کشور و دنیا باشد و شیرین و فرهاد یک سرمایه نمادین بزرگ‌ برای توسعه کرماشان است و در همین راستا بخش خصوصی برای تولید عطری با همین نام اعلام آمادگی کرده و این پروژه در دست انجام است.

📌  آیا استاندار کرماشان در سالها و ماههای پایانی مدیریت خود در این استان به دنبال ثبت مرکزی تاریخی برای ماندگاری نام خود و جذب بیشتر افکار عمومی این استان است که پیدا و پنهان بعضا او را مورد انتقاد شدید در حوزه‌های مختلف قرار دهند؟
اطلاعات شما ذخيره شود ؟