محله ای پر فیض /آسیب شناسی موسیقی کرمانشاه/ سهیل زمانی
محله ای پر فیض /آسیب شناسی موسیقی کرمانشاه/ سهیل زمانی
فیض آباد را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین محله های کرمانشاه و هنری ترین آن ها نام برد. آنچه که امروز در کنار هزار و یک مشکل موسیقی دان ها نمایان است این است که آن ها مکان تمرین ندارند و مجبور هستند دست به دامان کسانی شوند که خیلی صورت خوشی نخواهد داشت ...

فیض آباد را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین محله های کرمانشاه و هنری ترین آن ها نام برد. آنچه که امروز در کنار هزار و یک مشکل موسیقی دان ها نمایان است این است که آن ها مکان تمرین ندارند و مجبور هستند دست به دامان کسانی شوند که خیلی صورت خوشی نخواهد داشت .
استودیو ها و آموزشگاه های موسیقی بابت مکان تمرین هزینه های گزاف میگیرند و این آمار تمرین را پایین می آورد .
بد نیست که بدانید «فیض آباد» محله خانه پدری طاهرزاده ها و حیدری ها بوده است. مرحوم یدالله طاهرزاده پدر مرحوم منوچهرطاهرزاده که از نوازندگان نامی کرمانشاه هم محسوب میشود در منزل خودشان مکانی را در نظر گرفته بودند تنها و تنها برای تمرین!
آن گونه که استاد کیومرث حیدری ترانه سرای مشهور کرمانشاهی در مصاحبه ای به من گفت : ایشان در شب نشینی هایی همیشگی از مرحوم خراباتی و استاد کیخسرو پورناظری  و مرحوم حشمت لرنژاد دعوت میکردند تا همراه و همدل با هم به نوازندگی و ساخت بسیاری از آثار ماندگار امروز بپردازند.
این شب نشینی ها و همکاری ها آن هم در آن خانه قدیمی فیض آباد با حجره ها و حوض هایش باعث رشد موسیقی کرمانشاه و تولیدآثار ماندگار شد.
اما به راستی جوانان ما چقدر از این فضاها دارند ؟
آیا دلیل اینکه سطح اجرای موسیقی زنده پایین آمده را نمی شود در همین نبود تمرین ها یافت ؟؟
اینکه حشمت لرنژاد چگونه آنقدر در اجرای زنده موفق بود یا چگونگی تشکیل گروه شمس و موفقیت هایش را باید مدیون چه دانست من به شما می گویم!
تمرین، تمرین ، تمرین 
و اولین مولفه تمرین مکان آن است که متاسفانه امروز گریبان جوانان فعال حوزه موسیقی را گرفته ست .
خانه موسیقی نداریم. انجمن موسیقی ما در حد یک کارت ویزیت است و آموزشگاه های ما یا خودشان کمبود جا دارند و یا دریافت هزینه بالا را خواستار هستند.
در همین محله پرفیض قدیمی یا فیض آباد کنونی دانشگاه فرهنگ و هنر داریم و  در این دانشگاه دانشجویان زیادی موسیقی میخوانند. قصه از آن جا جالب تر و جذاب تر می شود که شما بدانید که آن هاهم مشکل مکان تمرین دارند. همایش های کار و بازار در آن امفی تئاتر برگزار میشود اما زمان برای تمرین وجود ندارد .
یادمان باشد هرکدام از محله های ما می تواند محله پرفیضی باشد.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟