اسلام آباد شهر کانون‌های پرشور فرهنگی است / جلیل آهنگرنژاد
اسلام آباد شهر کانون‌های پرشور فرهنگی است / جلیل آهنگرنژاد
اینانی که علمداران حرکت های فرهنگی خودجوش می شوند، مثل همان نگهبانان اسطورەایِ قلعه ها در شب های تاریک تاریخ بانگ برمی آورند که: «کوووهستااان فرهنگ آاااارام است» اما واقعیت ، چیز دیگری است!
 
👈به بهانه بزرگداشت استاد «کرم‌رضا کرمی» شاعر نام‌آشنای کورد:

▫️صدای آزادی: در روزگاری که گاو فرهنگ زاییده و بر فعالیت‌های فرهنگی سازنده در کرماشان بزرگ، خاک مرده پاشیده اند و متولیان فرهنگ و هنر در این استان تاریخی، انگار به خواب زمستانی رفته‌اند و جای متولی با فرهنگ‌دوستان عوض شده، حرکت هایی شهاب‌وار در فضای فرهنگی شهرستانی شکل می‌گیرد که می تواند بارقه هایی از امید را در دل های اهل فرهنگ ایجاد نماید. 

▫️به قولی اینانی که علمداران حرکت های فرهنگی خودجوش می شوند، مثل همان نگهبانان اسطورەایِ قلعه ها در شب های  تاریک تاریخ بانگ برمی آورند که: «کوووهستااان فرهنگ آاااارام است» اما واقعیت ، چیز دیگری است!

▫️ پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ماه ۱۳۹۸ خورشیدی شهرستان اسلام آباد غرب میزبان یک مراسم مهم فرهنگی بود. در این مراسم که به اهتمام هفته‌نامه #عصر_باختر و به اذن ارشاد اسلامی و شورای شهر شکل گرفت، چهره های شاخص شعر کوردی استان کرماشان و چندین چهرەی فرهنگی-اجتماعی استان در آن حضور داشتند.

▫️این مراسم به نام «کرم رضا کرمی »فرهنگی شریف و  شاعر خوش ذوق و شیرین کلام کرد کلهر برگزار شد. او که سال ها بلکه دهه ها همچون مجاهدی خستگی ناپذیر برای فرهنگ و ادب کرد کلهر قلم زده و حاصل ذوق این شاعر از روزگار دور در میان مردمان این جغرافیای فرهنگی و زبانی دست به دست شده و لحظات و دقایق و ساعاتی شیرین و دلپذیر برای شان فراهم ساخته است تا فارغ از زخمهای زندگی به اشعاری شیرین دل بسپارند و تیشه عشق به زبان مادری، دلهایشان را بیستونی نماید. 

▫️استاد کرمی را مردم این خاک تاریخی از سالهای دور می شناسند. او که در کاسِت های روزگار جنگ، کاستی های امید مردمان مظلوم  این خاک را  با کاسه های شراب شادی جبران می کرد و تا امروز همچنان با صلابت، سرداری برای فرهنگ و ادب کوردی جنوبی به شمار می آید.

▫️تجلیل از بزرگان یکی از بزرگترین کار هایی است که باید در میان اهالی فرهنگ و هنر در استان تاریخی کرماشان ریشه بدواند و پایدار گردد. ما کرماشانی ها الزاما نباید چشم به راه کسانی باشیم که از بیرون، مسیر فرهنگی مان را تعیین می کنند. حس مطالبه گری فرهنگی باید به ما بگوید که هر ماه و هفته و هر روز و ساعت به دنبال حرکت هایی سازنده در راستای توسعه فرهنگی باشیم .

▫️یکی از کارهایی که می تواند به ما اعتماد به نفس عطا کند،  شناخت سرمایه‌های فرهنگی است. سرمایه هایی که می‌توانند هم به ما الگوسازی را بیاموزند و هم مایه انگیزه و شوق جوانانی باشند که برای اعتلای فرهنگی کرماشان عزیز تلاش می کنند. باید حرکت کنیم و خودمان برای عزت کرماشان‌مان آستین ها را بالا بزنیم و گر نه حاصل کار چیزی نخواهد بود جز اینکه بگوییم: «سال به سال دریغ از پارسال»


اطلاعات شما ذخيره شود ؟