«شعر» اولویت اکثر شاعران نیست!/ بهاره سالارآبادی
«شعر» اولویت اکثر شاعران نیست!/ بهاره سالارآبادی
فعالیت های انجمن های ادبی است که نسبت به سال گذشته بسیار کم رمق‌تر و بی‌انگیزه تر عمل کردند و حتی اکثر جلسات ادبی که هفتگی یا دوهفته یک‌بار برگزار می‌شد، محدود به برگزاری تنها یک جلسه در ماه یا یک جلسه در طی دوماه شد. هر چند کیفیت برگزاری جلسات ادبی همیشه به کمیت آن می‌چربد اما به نظر می‌رسد برخلاف گذشته دیگر «شعر» اولویت اکثر شاعران نیست و دغدغه‌های سیاسی ـ اجتماعی عوض اینکه در شعر جلوه کند ...
بهاره سالارآبادی-صدای آزادی: کرمانشاه از دیرباز تا کنون مهد فرهنگ و ادب و هنر بوده است و شاعران و هنرمندان بسیاری در دامان این خاک پرورش یافته‌اند. آنچه مبرهن است رکود ادبیات در سال‌ اخیر بویژه ماه‌های پایانی سال ۹۸ بود که نه تنها اتفاق ویژه‌ای در حوزه‌ی شعر رقم نخورد، بلکه اتفاقاتی مثل لغو بزرگترین برنامه‌ی فرهنگی استان (برگزاری نمایشگاه کتاب)خود باعث هرچه بیشتر به انزوا راندن ادبیات کرمانشاه شد.

متأسفانه جز تعداد معدودی از شاعران که هر از گاهی دستی به قلم می‌برند، خروجی قابل توجهی در شعر دیده نشد، و حتی از مجموعه شعرهای موفقی که در ابتدای سال به چاپ رسیده بودند در اواخر سال رونمایی گردید که شاید این امر متأثر از تغییراتی بود که در اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق افتاد، تودیع و معارفه مدیرکل و اکثر پرسنل تا حدودی به این رکود ادبی کم سابقه در کرمانشاه دامن زد.

آنچه شایان ذکر است، فعالیت های انجمن های ادبی است که نسبت به سال گذشته بسیار کم رمق‌تر و بی‌انگیزه تر عمل کردند و حتی اکثر جلسات ادبی که هفتگی یا دوهفته یک‌بار برگزار می‌شد، محدود به برگزاری تنها یک جلسه در ماه یا یک جلسه در طی دوماه شد. هر چند کیفیت برگزاری جلسات ادبی همیشه به کمیت آن می‌چربد اما به نظر می‌رسد برخلاف گذشته دیگر «شعر» اولویت اکثر شاعران نیست و دغدغه‌های سیاسی ـ اجتماعی عوض اینکه در شعر جلوه کند در بیانیه‌های شخصی بعضی از دوستان شاعر خود را نشان می‌دهد. گویی ادبیات بیش از اینکه شاعر بسازد کارشناسان سیاسی ـ اجتماعی تحویل جامعه داده است.

به نظر می‌رسد شعر کرمانشاه نیز درگیر و دار حوادث اجتماعی و اخیرا بیماری واگیری که ذهن همه را به خود مشغول کرده، در لابه‌لای چالش‌های گوناگون این روزهای فضای مجازی به فراموشی سپرده شده است.
امیدوارم سال آینده برخلاف امسال، سالی پر از شعر و شعور و بالیدن برای ادبیات کرمانشاه باشد خاصه در حوزه‌ی شعر.
انتشار در هفته نامه صدای آزادی / شماره ۵۶۹

*دبیر انجمن ادبی بهار کرمانشاه
اطلاعات شما ذخيره شود ؟