در پی تکذیب همکاری کیانیان با حاتمی‌کیا / «آژانس شیشه‌ای» تکرار می‌شود؟

بهناز شیربانی: ابراهیم حاتمی‌کیا، مردی است که نامش طی یکی، دو سال گذشته با حواشی سینما گره خورده. این حواشی بعد از ساخت فیلم آخرش، «چ»؛ بیشتر هم شد. او بعد از کاندیداشدن فیلمش در چند رشته و حتی دریافت جایزه همچنان به جشنواره فجر معترض بود و البته گلایه او به چگونگی برگزاری جشنواره‌ها به بیرون مرزها هم سرایت کرد و ضمن شبیه‌دانستن جشنواره فیلم فجر به جشنواره‌های خارجی، از ظواهر برگزاری جشنواره گلایه‌مند بود. کارگردان باسابقه سینمای ایران اما در این مدت نقدهایی را به برخی همکارانش هم وارد دانست، از جمله اصغر فرهادی و عباس کیارستمی که گهگاه دچار تیغ تیز گزندهای او می‌شدند. همه این اتفاقات، فیلم‌ساز پرآوازه سال‌های دور سینمای ایران را دچار حواشی ریز‌ودرشتی کرده است.
حاتمی‌کیا معتقد است در همه این سال‌ها توانسته فیلم‌هایی بسازد و مضامینی را به تصویر بکشد که فیلم‌ساز دیگری شاید نتواند از پس اجرای آن برآید و طبعا بسیاری از علاقه‌مندان به سینما خاطره خوب فیلم‌هایی چون «آژانس شیشه‌ای»، «به رنگ ارغوان»، «مهاجر» و... را از یاد نبرده‌اند. هرچند که در این مدت حاتمی‌کیا سعی کرد به‌جز به‌تصویرکشیدن مضمونی که برایش آشنا و ملموس است و آن قصه‌گفتن از جنگ و حواشی آن است، در سینمای اجتماعی نیز ورود کند و براین‌اساس «دعوت» را مقابل دوربین برد. اما انگار خودش هم خیلی زود متوجه شد که بسیاری از علاقه‌مندانش سینمای دیگری را از او طلب می‌کنند.
حدس‌زدن اینکه حاتمی‌کیا قصد دارد بعد از ساخت فیلم «چ» با چه فیلم‌نامه‌ای بار دیگر قدم در سینما بگذارد، جای پرسش بود و نام‌بردن از «بادیگارد» به‌عنوان فیلم جدیدش بسیار خبرساز شد. با نگاه به خلاصه چندجمله‌ای فیلم شاید قهرمانی در شمایل یک بادیگارد خودنمایی کند.
مدتی قبل خبرگزاری فارس از مضمونی‌اجتماعی فیلم جدید حاتمی‌کیا نوشت؛ اینکه این فیلم در فضای شهری می‌گذرد و قصه یک محافظ شخصی است؛ این محافظ شخصی در بخشی از داستان از جان یکی از شخصیت‌های مهم نظام محافظت می‌کند، اما در جایی و براساس حوادثی متوجه می‌شود که او بیش از آنکه به فکر نظام باشد، به فکر منافع شخصی است. محافظ شخصی دچار تشکیک می‌شود و همین امر باعث می‌شود که محافظت از آن فرد را کنار بگذارد. اما به‌دلیل خدمات و خلوصی که در وی وجود دارد، او را به محافظت از فرد دیگری می‌گمارند که یکی از فعالان هسته‌ای کشور است. حاتمی‌کیا برای نقش اول خود به سراغ پرویز پرستویی رفته؛ مردی که حاج‌کاظم «آژانس شیشه‌ای» او هنوز هم از پررنگ‌ترین بازی‌های او در سینماست و حدود ١٠ سال از آخرین همکاری او با ابراهیم حاتمی‌کیا می‌گذرد. شاید حدس‌زدن همکاری دوباره آنها کمی دور از ذهن بود، اما به‌هرترتیب باید دید این همکاری دوباره به چه شکل رقم خواهد خورد. هرچند که روزهای پیش‌تولید این فیلم برای پرستویی خیلی خوش‌یمن نبود و در روزهای اخیر آسیب دست او خبرساز شد، اما ظاهرا تا اوایل تیرماه که کلیدخوردن رسمی پروژه خواهد بود، بهبودی‌اش را باز خواهد یافت. طی چندروز گذشته اخباری نیز مبنی‌بر حضور رضا کیانیان رسانه‌ای شد که خیلی زود این خبر توسط کیانیان در گفت‌وگو با «میزان» تکذیب شد. الهام چرخنده نیز که اخباری مبنی‌بر حضورش در این فیلم به گوش می‌رسید، نیز خبر حضورش مقابل دوربین حاتمی‌کیا را تکذیب کرد. اما در کنار پرستویی، مریلا زارعی که در «چ» نیز نقش متفاوتی را ایفا کرد، حضور دارد و بازیگران دیگری از جمله امیر آقایی، محمود عزیزی، بهنوش طباطبایی و دیبا زاهدی در فهرست بازیگران فیلم جدید ابراهیم حاتمی‌کیا هستند. هرچند که این فهرست قطعا مفصل‌تر از این خواهد بود و طبق گفته عوامل سازنده «بادیگارد»، این فیلم تولید بسیار سنگین و سختی خواهد داشت. محمود کلاری، فیلم‌بردار باسابقه سینمای ایران، در این فیلم در کنار حاتمی‌کیا خواهد بود. «از کرخه تا راین» آخرین تجربه همکاری این دو بود که پس از سال‌ها، همکاری دیگری را در کنار هم تجربه خواهند کرد. پژمان لشکری‌پور، مجری طرح فیلم سینمایی «بادیگارد»، هم در گفت‌وگو با سایت رسمی این فیلم در ارتباط با ایده نگارش فیلم‌نامه «بادیگارد» و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای صورت‌گرفته درباره آن گفت: بادیگارد یکی از طرح‌های قدیمی و دغدغه‌های شخصی ابراهیم حاتمی‌کیاست که طی چندین سال گذشته بدون وجود تهیه‌کننده و سفارش‌دهنده مشخص، شخصا تحقیقات میدانی مفصلی درباره آن انجام داده و با به‌پایان‌رسیدن تحقیقات و تکمیل نسخه اولیه فیلم‌نامه در سال گذشته، از ابتدای سال جاری نگارش متن نهایی فیلم‌نامه را آغاز کرده که هم‌اکنون این فیلم پس از مهیاشدن شرایط تولید طی چندهفته اخیر به مرحله اجرا نزدیک شده است و بنابراین گمانه‌زنی‌های صورت‌گرفته مبنی‌بر وجود سفارش از سوی یک نهاد یا ارگان خاص برای تولید این فیلم صحیح نیست.
حاتمی‌کیا به‌زودی هجدهمین فیلم سینمایی‌اش را مقابل دوربین خواهد برد؛ فیلمی که به گمان برخی، نزدیکی بسیاری به«آژانس شیشه‌ای» خواهد داشت و شاید متفاوت‌ترین فیلم سینمایی او باشد. برخی دیگر هم معتقدند که تجربه پیشین حاتمی‌کیا با اقبال خوبی از سمت مخاطبانش روبه‌رو نشد و برهمین‌اساس شاید پیش‌بینی موفقیت این فیلم کمی سخت باشد. با همه اینها باید منتظر ماند و دید ابراهیم حاتمی‌کیا در تازه‌ترین تجربه سینمایی خود مخاطبانش را غافلگیر خواهد کرد یا خیر؟
* بازنشر از شرق