گزارشی ازفعالیت انجمن قصرشیرینی های مقیم مرکز؛ خانه قصرشیرین محلی است برای هم اندیشی شهروندان منطقه
تهران-در زمان جنگ تحمیلی،عده ای از شهروندان شهرستان قصرشیرین و حومه مجبور به مهاجرت ناخواسته به مناطق مختلف کشور شدند.این مهاجرت ناخواسته دلیلی شد تا گروهی از آوارگان قصر شیرین و حومه بسمت تهران،کرج،کرمانشاه و...کوچ کنند. بعد از سالها،تعدادی از مهاجرین قصرشیرینی ساکن تهران و کرج، انجمنی تحت عنوان انجمن قصرشیرینی های مقیم مرکز را در تهران دایر نمودند.
خبرنگار خبرگزاری کُردپرس در تهران طی گفتگویی با آقای«جهانشاه عبدو»از چگونگی تشکیل فعالیت و برنامه های این انجمن در تهران پرسید که وی اظهار کرد :سال ۱۳۸۲ روزی در مجلس ختم یکی از همشهریان ،زمانیکه همشهریان همدیگر را بغل می کردند و یاد دوران گذشته را با هم در حیاط مسجد تداعی می نمودند،از طرف متصدی مسجد با وسیله ی  بلندگو چند مرتبه تذکر داده شد که مسجد را ترک کنیم زیرا بعد از مراسم ما مجلس ترحیم شخص دیگری قرار بود برگزار شود.این مطلب باعث شد تا من دوستان را گرد هم جمع کنم و خواستار تشکیل انجمن قصرشیرین شویم تا هم مردم  آواره همدیگر را بتوانند راحتتر ببینند و هم بتوانیم منشاء خدمات فرهنگی،هنری،پزشکی،حقوقی و... شویم .خوشبختانه استقبال خوبی از این پیشنهاد شد و چند سالی طول کشید تا بالاخره موفق به اخذ مجوز شدیم.
وی در خصوص مجوز و اعضاء هیات مدیره گفت: چند سالی برای مجوز اقدام نمودیم که در نهایت طی مجوز شماره ی ۸۴۶۳۳/۸/۱ مورخ ۲۶/۶/۱۳۸۵  موفق شدیم ز وزارت کشور اجازه تشکیل انجمن را کسب نماییم. بنده به مدت ۱۲ سال است که از طرف اعضاء بعنو ن رئیس هیات مدیره انتخاب می شوم.اعضا هیات مدیره بوسیله رای همشهریان و هر ۴ سال یکبار انتخاب می گردند. نفرات این دوره به ترتیب عبارتند از:هما بختیارپور-کیومرث عباسی-جهانشاه عبدو-سید ضیاء طیاری-بهمن تکاو-یحیی شاهینی-حشمت ملکی و دو نفر اعضاء علی البدل آقایان محمود باباخانی و غلامحسین مازیار و همچنین دو بازرس  بنام آقایان ناصر افشار و رحیم فرزام.
وی در خصوص فعالیتهای انجام شده در انجمن قصرشیرینی های مقیم مرکز عنوان کرد:در این انجمن تلاشمان این است تا مشکلات دیارمان را  توسط کارشناسان،متخصصین،نمایندگان ادوارو  نمایندگان فعلی مجلس،بررسی کنیم  و بوسیله راهکارهای ارائه شده هم  موانع و مشکلات را به گوش مسئولین برسانیم و هم در این مورد  به همشهرهایمان اطلاع رسانی کنیم.خوشبختانه این کار موجب شده است تا افراد ترغیب شوند و برای کارهای خیریه از جمله ساختن مدرسه و آرامستان و ارسال تجهیزات پزشکی و ارسال آمبولانس و...پیش قدم باشند و در این زمینه به ما یاری برسانند.همچنین در این خصوص،با رایزنیهای انجام شده در نظر است درمانگاهی در منطقه ایجاد شود و پزشکان دیارمان  اعلام آمادگی کرده اند که مجانا به منطقه بروند و به همشهریان خدمات پزشکی ارائه دهند.
رئیس هیات مدیره قصرشیرینی های مقیم مرکز در خصوص ارتباط با دیگر انجمن ها و نهادهای فرهنگی مناطق کردنشین و غرب کشور گفت: رابطه محلی و خوبی با جامعه کردهای مقیم مرکز،خانه کرمانشاه،انجمن لرستانیها و...داریم و به تناوب در فرهنگسراهای مختلف از جمله میدان آزادی،ابن سینا،خاوران،اشراق در برنامه های فرهنگی،هنری همدیگر شرکت می نماییم و و همشهریان کُرد و غیر کُرد در این برنامه ها با هم دیدار و گفتگو دارند.رابطه ما با جامعه کُردهای مقیم مرکز بسیار خوب و سازنده است و معمولا در بیشتر برنامه ها سعی می کنیم حضور داشته باشیم.بطوریکه سال پیش در فرهنگسرای ابن سینا پیشنهاد دادم با جامعه کردهای مقیم مرکز برنامه اجرا کنیم که استقبال خوبی از آن شد.
عبدو به برنامه تجلیل از پیشکسوتان و عالمان و هنرمندان منطقه اشاره نمود و خاطر نشان کرد: بارها  از چهره ها و شخصیتهای فرهنگی،علمی دیارمان تجلیل نموده ایم و این موضوع برایمان جای خوشحالی و سربلندی است که تا این بزرگان و عزیزان در قید حیات هستند بتوانیم قدردان زحمت هایشان باشیم.قدر دانی و تجلیل بزرگان، از کارهای همیشگی ماست که از جمله  می توانم به مراسم تجلیل از شاعر ارزنده دیارمان جناب آقای «سید کریم قنبری» که چندی پیش در تهران برگزار شد،اشاره نمایم که خوشبختانه همشهریان استقبال مناسب و در خور شانی را انجام داده بودند

* بازنشر از کردپرس
اطلاعات شما ذخيره شود ؟