نقد مجموعه اشعار محمدرضا کلهر،در تالار مهر حوزه هنری کرمانشاه برگزار شد
نشست نقد و بررسی مجموعه اشعار «آن حلزون، آن حلزون محزون» به قلم محمدرضا کلهر، با حضور اساتید، شاعران و منتقدین کرمانشاهی ۲۱ مهرماه در تالار مهر حوزه هنری کرمانشاه برگزار شد/ تنظیم: سها راستاد
نشست نقد و بررسی مجموعه اشعار «آن حلزون، آن حلزون محزون» به قلم محمدرضا کلهر، با حضور اساتید، شاعران و منتقدین کرمانشاه و سنندج ۲۱ مهرماه در تالار مهر حوزه هنری کرمانشاه برگزار شد.
.
محمدرضا کلهر درباره اثرش چند نکته را ابراز داشت: وی کتاب «آن حلزون، آن حلزون محزون» اش را اثری اتوبیوگرافیک معرفی کرد و آن را معطوف به زیست بوم زادگاهش کرمانشاه دانست. 
وی نیز در توضیحاتی موجز این مجموعه را از نظر سبکی روایتی مدام در حال شدن و شکل گرفتن نشان داد و آن را به صبغه و سبک متنهای پست مدرن نزدیکتر دانست و به تشریح فضای پلی فونیک اثرش اشاراتی کرد.
این مجموعه اشعار با حضور منتقدین اهل فرهنگ و ادبیات، دکتر نسرین علی‌اکبری، علی الفتی، دکتر محسن احمدوند، فرشاد جعفری و فرزاد میراحمدی مورد نقد قرار گرفت.
دکتر نسرین علی اکبری این مجموعه شعر را یک حادثه در شعر فارسی خواند و گفت: این مجموعه شامل هشتاد قطعه شعر و دارای ساختاری روایی است. قهرمان این کتاب یک حلزون است که شاعر خود را با آن همذات پنداری کرده است.
این مدرس دانشگاه کردستان گفت: شاعر به کمک شگردهای زبانی خواننده را وارد به لایه های پنهان شعر می کند و ساحت های معنایی گوناگون را به روی او می گشاید. 
وی در پایان بیان داشت: این مجموعه در نگاه اول  یک اثر اتوبیوگرافیک به نظر میرسد اما اندک اندک خواننده با افق های معنایی گسترده ای روبه رو می گردد و ساحت های انسانی در مجموعه پدیدار می شود.
علی الفتی شاعر کتاب گرمیان  به عنوان منتقد، این مجموعه شعر را ویژه و پیشنهاد دهنده برای زبان فارسی دانست  و گفت: شاعر این مجموعه هنری فردی اندیشه محور است که با عینک شعر، هستی و فلسفه را میبیند.
دکتر محسن احمدوند تعهد شاعر نسبت به جامعه ای که در آن زندگی می کند را بسیار پسندیده دانست و گفت: او از دردهایی می نویسد که اکثر ما تجربه آنها را داشته ایم و تلاش برای ارائه ی متنی چند صدا و آوا را نیز از دیگر حسن های  این کتاب عنوان کرد.
وی همچنین شعرهای صفحات ۲۸- ۵۰ و ۵۷ از بهترین نمونه های اشعار این مجموعه معرفی کرد و گفت: این اشعار دارای ساختاری مستحکم و دارای زبانی قابل قبول با معانی والا است.
این شاعر منتقد در پایان گفت: طرح روی جلد مجموعه این اشعار براعت استهلال خوبی بر معانی ارائه شده در مجموعه است.
نویسنده این کتاب پس از اتمام صحبت‌های منتقدین ، به پاسخگویی نقدها پرداخت.
محمدرضا کلهر سراینده کتاب «آن حلزون، آن حلزون محزون» ضمن تشکر از دست اندکاران این نشست و مسئولین حوزه هنری شهر زادگاهش کرمانشاه از جناب آقای مرادی برای پی گیری و انتشار این اثر، صمیمانه سپاسگزاری کرد و در مورد این نشست به نقلی از «ماریو بارگاس یوسا» نشست های ادبیات و شعر را «ضیافتی بی کران» دانست.
یکی از ویژگی های بارز و مثبت در نشست این بود که بیشتر نقدهای ارائه شده در این نقد و بررسی در ویژه نامه ای به نام ،«محمدرضا کلهر» در هفته نامه ی غرب همان روز منتشر شده و بین مدعوین و حاضران توزیع شد.
گفتنی است از سوی نویسنده این اثر به نویسندگان و منتقدان و هنرمندان  حاضر ۷۰ نسخه از این کتاب به رسم یادبود اهداء شد.
این مراسم در پی توسعه تعامل هنرمندان فرهنگ و ادبیات کرمانشاه با استان کردستان برگزار شد و این اثر به همت حوزه هنری استان کردستان در شمارگان ۱۱۰۰ نسخه چاپ و انتشار یافته است.
به نقل از:خبرگزاری کردپرس