روز استاد «اسماعیل زرعی» در کرمانشاه گرامی داشته شد

zaree1234.jpg

کیاوش آروین :  ۲۲ بهمن سال ۹۴ کافه کالج کرمانشاه میزبان پیشکسوت داستان نویس و شاعر -اسماعیل زرعی- بود. هشتمین بزرگداشت شاعران و نویسندگان کرمانشاه در تقویم این کافه به نام اسماعیل زرعی به ثبت رسید. اسماعیل زرعی متولد سال ۱۳۳۳ در کرمانشاه و دارای آثاری از جمله  (‌سفر در غبار‌)‌، (کمی از کابوس‌های من)، ‌(نوشته‌هایی که هرگز خوانده نشد)‌، (خواب‌های غمگین) و ... منتشر شده است.
زرعی با‌ داستان« جهنم به انتخاب خودم» در سیزدهمین جایزه‌ی ادبی «صادق هدایت» رتبه اول را به دست آورد. اسماعیل زرعی سخنان خود را اینگونه شروع کرد: اقتصاد با فرهنگ وهنر در ارتباط است اگر جامعه‌ای اقتصادی شکوفا داشته باشد اما از لحاظ فرهنگی غنی نباشد از نظر ویژگی انسانی خالی است و یا دست کم بی رنگ و بو است، اما اگر جامعه‌ای از  لحاظ فرهنگی غنی باشد و در بعد اقتصادی ضعیف باشد نیازمندی‌ها انسان را خرد می‌کنند و شاُن انسان را پایین می‌آورند.
 اسماعیل زرعی بیان نمود در ایران شاهد فراز و نشیب اقتصادی هستیم که تأثیر خود را بر روی فرهنگ و ادب گذاشته و نمونه شاخص آن تیراژ پایین کتاب است. وی با بیان اینکه یکی از راههای برون رفت از این وضعیت ایجاد نهادهای فرهنگی و مردمی مثل کافه کتاب کالج  است که باعث می‌شود دوستداران فرهنگ و هنر دور هم جمع شوند و این حرکت شایسته را تقدیر است و از شرکت کنندگان به خاطر حضورشان در این مراسم قدردانی کرد. سخنران این مراسم مریم نظریان بود.
 زرعی در ادامه با بیان اینکه کسانی که اهل کتاب هستند زندگی را زیباتر می‌بینند تجربه ۴۰ ساله خود را حاصل مطالعه بیشتر و نوشتن کمتر دانست. زرعی سخنان خود را اینگونه ادامه داد: خواندن و نوشتن من را به زندگی پیوند داد. وی از ایجاد یک نگاه متفاوتی در سال جاری گفت که هدف آن پیوند اهالی قلم از لحاظ عاطفی_روحی و ایجاد قدرت تحمل یکدیگر است.
 زرعی در ادامه اضافه کرد که شهر کرمانشاه سرشار از استعداد است، ولی حالت فردیت در بسیاری از ما دیده می‌شود و بر خلاف شهرهای دیگر سعی در  ایجاد کردن مانع هستیم، حل این مشکل مورد توجه ما است. در این جلسه شاعران و داستان نویسانی از جمله علیرضا پدرام، محسن یاوری، نسرین شفیعی، سمیرا عرب، دکتر محسن احمدوندی، علی رضا شهسواری، هادی پریزاد که یک قطعه موسیقی هم اجرا نمودند، عباس درویشی، آرش محمودی، منا کرمی و آقای پویا به پشت تریبون آمدند.
همچنین آقای دکتر ملکشاهی و حجت مولای‌فر که در حال نوشتن نقدی بر کتاب احمدی محجوب به نام  "نقاشی لبخند برایم بکشید" که به تازگی رونمایی شده، نکاتی را در مورد اسماعیل زرعی گفتند. اسفندیار رشیدی در مورد ریشه اختلافات در پی سخنان اسماعیل زرعی اضافه کرد که انسان‌ها با هم متفاوت هستند و این تفاوت باعث ایجاد دیدگاهی متفاوت می‌شود، تفاوت بستر دشمنی نیست، تفاوت بستر رابطه است و اگر این تفاوت‌ها را بپذیرم بسیاری از این سوء تفاهم‌ها حل می‌شود. رضا رحیمی عکاس این مراسم بود. همیار کافه کتاب کالج در این جلسه مهدی سنجری و نیما محمودی بودند.
 مریم نظریان اعلام نمود که یک قطعه ادبی از کسانی که مراسم بزرگداشت آنها برگزار شده به انگلیسی ترجمه شده که در کنار عکس و امضای آن‌ها بر روی دیوار کافه کتاب کالج نصب شده است. این مراسم با امضاء اسماعیل زرعی به تابلوی خودش و  تشکر از مسولان برگزاری این جلسه همراه به پایان رسید.

نظرات [۲]
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ :: ۱۰:۱۵
با درود روز استاد مبارک لازم است قدر بیند بیش از این
شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ :: ۱۸:۰۸
سپاس از مهر و مهربانی دوستان
اطلاعات شما ذخيره شود ؟