«اسماعیل زرعی» نویسنده پیش کسوت کرمانشاهی و دو مجموعه داستان در دست چاپ

esmaiilzarii09.jpg

سرویس داستان بلوط/مرتضی حاتمی:استاد «اسماعیل زرعی»؛ نویسنده ی پیش کسوت کرمانشاهی در تماس سرویسِ  داستان،از آماده ی انتشار بودن دو مجموعه داستان تازه اش خبر داد.
نویسنده  و رمان نویس پرکار کرمانشاهی در این گفت و گوی کوتاه گفت: 
مجموعه داستان «پیامک تاریک» توسط نشر دیباچه(کرمانشاه) در دست چاپ و مجموعه «جهنم به انتخاب خودم» در انتشارات مروارید تهران زیرچاپ است.
 برنده ی تندیس سیزدهمین جایزه ی ادبی«صادق هدایت» در سال گذشته، افزود:
مجموعه داستان «پیامک تاریک» مجموعه ی ۱۰ داستان و ۹ نقد بر یکی از داستان هاست و «جهنم به انتخاب خودم» یک مجموعه کاملاً داستانی متشکل از ۱۶ داستان است که به زودی منتشر می شوند.
نویسنده ی «روز شمار اموات» در ادامه گفت:
مجموعه نقدهای منتقدان بر آثار من، با عنوان «اسماعیل در آیینه آثار» توسط آقای «کیومرث کریمی» گرد آوری شده و در آینده منتشر خواهد شد. در این مجموعه؛ ۲۶ نقد بر آثار من جمع آوری شده و به زودی تحت عنوان یادشده، توسط انتشارات «طاق بستان» کرمانشاه به چاپ خواهد رسید.
گفتنی است که مردادماه امسال داستان کوتاه «جهنم به انتخاب خودم» در ( دوره ی جدید) مجله ی «بررسی کتاب» شماره ی ۸۱ بهار۱۳۹۴ زیرنظر «مجید روشنگر»، نویسنده ، مترجم و پژوهشگر ایرانی مقیم آمریکا چاپ و منتشر شد.این مجله به زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود و از سال ۱۳۴۴ تاکنون منتشر می شود و به مباحث ادبیات مهاجرت، داستان ، نقد کتاب  و...می پردازد.
استاد اسماعیل زرعی، در نگارش داستان هایش از تکنیک های مختلف «رئال» «جریان سیال ذهن»و«پست مدرن»استفاده می کند و از نویسندگان پرکار و اندیش مند معاصر به شمار می رود.
***
 اسماعیل زرعی، در سال ۱۳۳۳ در شهر کرمانشاه، محله‌ی قدیمی «گذرسارابگ» به دنیا آمده و تا پایان کلاس ششم ابتدایی در کرمانشاه‌، و دوران دبیرستان را در همدان به همراه خانواده زندگی کرده است.در سال ۵۳ استخدام و۳۰ سال بعد هم به افتخار بازنشستگی و پیشکسوتی نایل شد.البته در پرونده‌ی افتخارات شان، آموزگاری شهرهای شیراز و اصفهان وکرمانشاه را هم دارد.
تاکنون مجموعه داستان‌های (‌سفر در غبار‌)‌، (کمی از کابوس‌های من)‌، ‌نوشته‌هایی که هرگز خوانده نشد)‌، (شوهر ایرانی خانم لیزا)‌ بعدها با عنوان(جنگ‌افزارهای معیوب)‌، (فصل‌ها نمی‌خواهند بروند)‌، (نفرین شده)‌،(خواب‌های غمگین)‌؛ داستان بلند(‌رویای برزخی)‌؛ رمان‌های (راز‌ِ معبد آفتاب)‌ و (روز شمار اموات)‌؛ دفتر شعر (‌چه می‌پرسی از سوگواران‌ِ مجنون؟) و دو کتاب در زمینه‌ی فرهنگ‌ِ عامه به نام‌های (‌سرزمین‌ِ قصه‌ها‌) و (‌افسانه‌های عامیانه) از ایشان منتشر شده است.
ضمناً کتاب (‌اسماعیل زرعی‌، بصیرت و ذخایر ذهنی و داستانی)که در باره‌ی ایشان و نمونه‌هایی از مقالات و شعر‌ها و داستان‌های‌شان با تلاش‌ِ «ناصر گلستان‌فر»، دبیر ادبی روزنامه‌ی بیستون(چاپ کرمانشاه)که درمعرفی وشناساندن اهالی قلم و هنر(موسیقی‌، خوش‌نویسی و...) استان،تلاش‌های بسیار داشته و به همت‌ِ همین روزنامه منتشر شده است.
آقای زرعی‌، از داستان‌نویسان فعال‌،پرکار و توان‌مندکرمانشاهی است که چهره ای مطرح در ادبیات داستانی به شمار می‌رود. بسیاری از آثار ایشان در مجلات و نشریات سراسری و محلی منتشر شده و آنچه ناصر گلستان‌فر ارایه داده‌، مقدمه‌ای جامع برای آشنایی بهتر مخاطبان و علاقه مندان به آثارآقای زرعی در قالب کتاب است.گفتنی است که اولین اثر  ایشان، قطعه شعری است در سال ۱۳۴۸ در مجله‌ی «تهران مصور»چاپ و منتشر شده است.
تلاش ایشان در راستای نگهداری و حفظ آثار ادبیات شفاهی و فولکلور استان با تدوین و انتشار دو مجموعه (بازنویسی از افسانه‌ها و حکایات شفاهی) قابل تقدیر است که در آن‌ها بخشی از سرمایه‌ها وگنجینه‌های معنوی ادبیات شفاهی را پاسداری نموده‌اند.
قابل ذکر است که  داستان«آینه‌های شکسته» اثر ایشان جزو برگزیدگان جایزه ی معتبر ادبی«صادق هدایت» وکتاب «جنگ‌افزارهای معیوب» در نظرسنجی هفته نامه ی «نقدحال» به عنوان یکی از پنج اثر برگزیده‌ی سال ۹۲ انتخاب شد.
از ایشان؛ مجموعه ای با ۱۲۵ قطعه از شعرهای سپید و نیمایی با عنوان «چه می پرسی از سوگواران مجنون؟» در سال ۱۳۹۲ منتشر شد، تا نشان دهند که داستان و رمان نویس هم می‌تواند شاعر باشد و اندیشه‌هایش را در قالبی دیگر به مخاطب منتقل کند.
اطلاعات شما ذخيره شود ؟