سرمقاله صدای آزادی ۴۵۹ / گره گشایی با ابزار گریه ؛ اشک سوم را چه کسی خواهد ریخت؟
seda005.jpg

✅سرمقاله صدای آزادی
🔸گره گشایی با ابزار گریه ؛
🔹اشک سوم را چه کسی خواهد ریخت؟

جلیل آهنگرنژاد: «اشک» یا ارشک نام اولین پادشاه اشکانی در ایران قدیم بود و با این نام سلسله اشکانیان پا گرفت و تا «اشک نهم» ادامه یافت و جالب اینجاست که برخی از این پادشاهان در همین حوالی کرمانشاه (تیسفون در ۳۰ کیلومتری بغداد و نیز همدان) حکومت می کردند. حال پس از قرن ها و یا هزاره ها، کرمانشاهِ جدید دوباره در سایه «اشک» قرار گرفته است.  
🔸عبدالرضا مصری نماینده ی اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، بنای «مهمی!»را در کرمانشاه پایه ریزی کرد. او اولین «اشک ریزی» بود که سال گذشته خبرساز شد. پس او را می شود «اشک اول» نام نهاد. مصری که سالیان دراز بر مسند نمایندگی این استان محروم نشسته، پس از این همه سال(که می بایست در مسند نمایندگی این مردم شریف، گره های اقتصادی شان را می گشود،) در نهایت برای جوانان کرمانشاهی جز اقرار به این که : «باید به حال جوانان بیکار کرمانشاهی گریه کرد،» گام دیگری برنداشت.
 🔸تصور می شد که آن اقرار با سپری شدنِ سال ۹۴ به تاریخ پیوسته اما هنوز آن «گریه» به فراموشی کامل سپرده نشده بود که خبری از طریق خبررسان های پرتعداد مجازی منتشر شد که : « جناب آقای رازانی به خاطر مشکلات جوانان بیکار کرمانشاهی در جلسه ای اشک ریخته» و به این صورت پا جای پای عبدالرضا مصری نهاده است.
🔸شاید مردم به این نوع ادبیات رفتاری مسئولان عادت کرده باشند و برخی نیز گاه از سرِ سادگی به این باور برسند که این اشک ها تسکین دهنده است. ادبیاتی که هرگز خوشایند شأن مردمان شریف این دیار نیست. 
🔹در فرهنگ ناب ایرانیان ابیات ناب و ضرب المثل های فراوانی در موضوعات مختلف به چشم می آید که همواره از غنی ترین حکمت ها سرشارند. می گویند: «یا مَکُن با پیلبانان دوستی / یا بنا کن خانه ای درخورد پیل» اگر بخواهیم به زبانی ساده این متن را ترجمه کنیم، شاید ماحصلش این می شود که : یا مدیریت های کلان را نپذیرید یا اگر می پذیرید، با برنامه، درایت، جسارت و توان مضاعف ورود کنید. 
🔸همگان می دانند که مسئولین استانی مهمترین تابلوهای مدیریت کلان دولتی در سطح کشورند. بسیارند کسانی که با شوق رنگ "بنفش روحانی" را انتخاب کرده اند تا گرهی از مشکلاتشان گشوده شود. حال شمایان که نایب این بزرگان هستید، یا به شایستگی نمایندگی کنید یا منتظر عواقبی باید بود که صندوق های رأی در نزدیک ترین زمان ممکن تعیین می کنند. نباید با «ناتوانی و ندانم کاری» چهره این دولت خدوم را متفاوت و گاه منفی نشان دهید.
🔸بی شک «گره گشایی با ابزار گریه» در استانی که زخم های تنش ازهر گوشه ای هویداست، نمی تواند گره گشای مشکلات مردمانش باشد.به جای تن زدن به روزمرگی باید به دنبال تحرکات ویژه ی اقتصادی بود. باید پای سرمایه گذاران بزرگ ملی و فراملی را به این استان باز کرد. اینجاست که رونق اقتصادی را می توان شاهد بود. اینجاست که به علاج بیماری صعب العلاج بیکاری در این استان می توان پرداخت و در این صورت به گریه و چکیدن اشک نیازی نیست.
🔸همگان می دانند که بین شعار تا عمل بسیار فاصله است. یادمان نرفته که جناب رازانی با شعار «تحول» آمد. اما کجاست آن تحولی که با آب و تاب در آن جلسه ی معارفه بیان شد؟ کجاست نمود عینی «مگاپروژه» های مدیریت کلان استانی؟ که هفته ها در بوق و کرنا دمیده شد؟
🔸بی انصافی است اگر ناظر صادقی نخواهد به گام های بلند دولت دکتر روحانی بی اعتنا باشد و آن همه کار مهم در سیاست خارجی را نادیده بگیرد. اما باید به رئیس جمهور محبوب رساند که : خاک زرخیز کرمانشاه هنوز منتظر وزش نسیم دولت امید است. تا اشک ها به لبخند برسند.
🔸 اما اشک سوم مال چه گروهی است؟ اشک سوم اشکی واقعی است نه ابزاری. اما تنها نصیب مردمانی شده که سالهاست هیولای بیکاری خواب هایشان را آشفته است و گاه خواب می بینند که : « پایان شب سیه، سپید است». راستی چه وقت شبِ سیاهِ بیکاری از این دیار رخت برمی بندد؟

🔶 @wsedayeazadi 🔶
اطلاعات شما ذخيره شود ؟