انجمن ادبی «آفرینش» در کانون استان ایلام افتتاح شد
انجمن ادبی «آفرینش» در کانون استان ایلام افتتاح شد.
گزارشی از افتتاح انجمن ادبی آفرینش اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام
 
eelamkanoon.jpg
سرویس ادبیات کودک و نوجوان بلوط/مرتضی حاتمی:
 در راستای حفظ نگهداری و تداوم حضور اعضای برگزیده کارگاه های ادبی مراکز فرهنگی هنری کانون استان و ایجاد و فرصتی تازه برای پرورش قابلیت ها و توان مندی های ادبی و نیز تکمیل روند آموزش های ادبی از کلاس های حضوری کارگاه ها و بخش مکاتبه ای؛ «انجمن ادبی آفرینش» با مسئولیت مرتضی حاتمی کارشناس ادبی، توسط مدیرکل کانون استان جناب آقای حبیب الله بخشوده، خانم ها هاشمی، کارشناس مسئول فرهنگی هنری و ادبی و چولکی کارشناس ادبی و مربیان مرکز سه و با حضور بیش از ۲۰ نفر از اعضای مراکز شهر ایلام در مرکز فرهنگی هنری شماره ی سه، رسماً افتتاح شد.
در آغاز این برنامه حاتمی کارشناس و مسئول انجمن ادبی آفرینش استان ایلام ضمن عرض سلام و خیرمقدم به مهمانان به تاریخچه ای کوتاه از راه اندازی انجمن ادبی در کانون و برخی نقاط قوت و ضعف آن پرداخت و اعضای به قالب داستان و شعر رسیده را مخاطبان اصلی انجمن دانست.
وی با تشکر از تلاش مربیان ادبی در مراکز، راه اندازی انجمن در کانون استان را با حمایت مدیرکل فرهیخته ی کانون استان و معاون محترم فرهنگی و کارشناس مسئول فرهنگی هنری و ادبی و نیز سایر همکاران محترم واحد کارشناسی ادبی، اتفاقی بزرگ برای تربیت ادبی اعضای نوجوان دانست.
در ادامه  دکتر حبیب الله بخشوده شاعر، پژوهشگر و منتقد معاصر ضمن سلام و خیر مقدم و تشکر از واحدکارشناسی ادبی به خاطر راه اندازی انجمن ادبی و نیز معاونت فرهنگی کانون استان و کارشناس مسئول فرهنگی هنری ادبی و سایر همکاران گفت:
امروز روز خوب و خوش حال کننده ای است و افتتاح انجمن ادبی توسط آفرینش های ادبی در کانون حرکتی خوشایند و لازم است.
وی با ارائه ی تاریخچه ای از انجمن های ادبی در استان ایلام افزود:
عمر راه اندازی انجمن های ادبی در استان بعد از انقلاب می رسد و از سال ۱۳۷۱ و در سومین سال از خدمتم در آموزش و پرورش مسئول انجمن ادبی به نام «کانون نویسندگان و شاعران و آموزش و پرورش» شدم و سال ها به تربیت دانش آموزان مستعد فعالیت های ادبی و کشف استعدادهای ادبی آنان پرداختم که دانش آموزان آن سال ها شاعران و نویسندگان توان مند و موفق امروز هستند. دانش آموزانی که سال ها پیشرو در مسابقات و جریان های ادبی منطقه و کشور بوده اند.
ایشان با ذکر خاطراتی از دهه ی هفتاد که با شاعران و نویسندگانی چون: استاد ظاهر سارایی، دکتر بهروز سپیدنامه و...و در پارک فعلی(ملت) به جریان سازی ادبی و تربیت علاقه مندان به ادبیات اشاره و تأکید نمود که جریان موفق شعر و ادبیات ایلام از میان همین انجمن های ادبی اداره شده که در ادبیات معاصر ایران، نامی مانده گار شده اند.
وی با اشاره به نام چهره هایی چون: جلیل صفربیگی رباعی سرای معاصر و نیز نام هایی دیگر، که در میان همین انجمن های ادبی برخاسته اند، بر اهمیت و نقش مهم انجمن های ادبی در پرورش ذوق و استعداد ادبی اعضا و دانش آموزان اشاره و تأکید کرد.
مدیر کل کانون در ادامه به خلأ و کمبود شعر کودک و نوجوان در استان اشاره کرد و از مسئول انجمن و اعضا خواست تا با حرکت در این مسیر، آثاری ارزشمند و درخور آفرینش را تولید کنند و گامی بلند و محکم و قوی در این راستا بردارند.
شاعر مجموعه ی «کپو» در در ادامه افزود:
اعضای انجمن آفرینش شعر نوجوان را تقویت کنید و در دنیای زنانه و دخترانه ی خود شعر بگوییدو تلاش کنید تا در همین دنیای نوجوان و دخترانه ای که هستید، شعر بگویید.
وی با اهمیت دانستن مطالعه برای اعضا تاکید نمود که کتاب های متناسب اعضای نوجوان در قفسه های مراکز فرهنگی هنری کانون می تواند راهگشایی مناسب و کاربردی برای اعضا باشد.
دکتر بخشوده با تأکید بر روشن ماندن چراغ انجمن ادبی در کانون قول دادندکه توان و همت خود را برای استمرار و برگزاری مداوم انجمن به کار گیرد.
حبیب الله بخشوده افزود:
با عنایت به گسترش دامنه ی فعالیت های انجمن در صورت امکان اعضای مستعد در مراکز دور از مرکز استان، به صورت مکاتبه ای از آموزه های ادبی برخوردار شوند و توصیه کرد که انجمنی برای اعضای مستعد نوجوان پسر راه اندازی شود، که مسئول انجمن در این راستا توضیحاتی ارائه کرد.
در ادامه خانم هاشمی کارشناس مسئول فرهنگی هنری ادبی نیز ضمن سلام و تشکر از واحد کارشناسی ادبی و همکاران مرکز سه بر اهمیت انجمن در بالندگی فکری و ادبی اعضا اشاره کرد و پیشنهاد داد که برای تمام اعضا آرشیو و پرونده ای از آثار کمی و کیفی اعضا در آفرینش ها ادبی تهیه شود.
خانم چولکی کارشناس ادبی نیز افتتاح و راه اندازی انجمن ادبی را تبریک گفت و از اعضا خواست تا حضوری فعال در انجمن داشته باشند.
در ادامه اعضا آثار ادبی خود در قالب های شعر و داستان و نثر ادبی قرائت نمود، که مورد تشویق و تحسین مدیرکل محترم قرار گرفت و ایشان با وجود نبود وقت آثار را مورد نقد و بررسی قرار دادند و نکاتی ارزنده، مهم و کاربردی  بیان نمودند.
ایشان به دعوت حاتمی، چنددوبیتی از کتاب (صدای آبرنگ ها) برای اعضا و همکاران خواندند.
این نشست تا ساعت ۱۲ ادامه پیدا کرد.

اطلاعات شما ذخيره شود ؟