دامنه مخاطبان شعر کردی در ایلام گسترده تر شده است
در آیینی که در محل سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ایلام برگزار شد از دیوان شعرهای کردی مرحوم عباسی آرام رونمایی شد. ظاهر سارایی گردآوری کننده این اثر ادبی شعر کردی در این آیین در سخنانی بیان کرد: دامنه مخاطبان شعر کردی در ایلام در سالهای اخیر گسترده تر شده است و مردم از شاعران کردی سرا در این استان استقبال خوبی به عمل آورده اند...

در آیین رونمایی از دیوان اشعار کردی مرحوم عباسی آرام عنوان شد: 
دامنه مخاطبان شعر کردی در ایلام گسترده تر شده است 
در آیینی که در محل سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ایلام برگزار شد از دیوان شعرهای کردی مرحوم عباسی آرام رونمایی شد.  ظاهر سارایی گردآوری کننده این اثر ادبی شعر کردی در این آیین در سخنانی بیان کرد: دامنه مخاطبان شعر کردی در ایلام در سالهای اخیر گسترده تر شده است و مردم از شاعران کردی سرا در این استان استقبال خوبی به عمل آورده اند. وی به وضعیت مطلوب شعر کردی در ایلام اشاره کرد و گفت: این استان هم اکنون شاعران پیشرو و طراز اولی در بخش شعر کردی دارد که مسئولین باید قدرشناس این افراد باشند.
شعرهای کردی عباسی آرام الهام گرفته از طبیعت ایلام
وی در ادامه با اشاره به دیوان اشعار کردی مرحوم عباسی آرام گفت: بسیاری از اشعار کردی این شاعر فقید الهام گرفته از طبیعت استان ایلام بوده که اغلب آنها در برگیرنده خاطرات وی از طبیعت و کوهستانهای محل زندگی وی در این استان است.سارایی تصریح کرد: این شاعر کردی سرای ایلامی منظومه های کردی بسیار زیبا و دلچسبی با موضوع طبیعت سروده که از جمله این شعرها می توان به منظومه تخت خان، ویژدرون، مانشت و قلارنگ اشاره کرد که همگی در وصف طبیعت این مناطق بوده اند.وی به زندگی شعری این شاعر ایلامی اشاره کرد و گفت: مرحوم عباسی آرام ابتدا در همنشینی با برخی شاعران ایلامی به عرصه شاعری وارد شده و پس از آن بصورت جدی سرودن شعر کردی را آغاز کرده و پله های ترقی را در این عرصه طی کردند.
این شاعر کردی سرا و ناشر برجسته ایلامی با بیان اینکه دیوان عباسی آرام توسط انتشارات زانا در شمارگان یک هزار و ۵۵۰ جلد و در سه فصل با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده است تصریح کرد: فصل اول این دیوان شامل شرح احوال و آثار عباسی آرام، فصل دوم شعر و شرح برخی اشعار و فصل سوم نیز گزیده ای از اشعار فارسی عباسی آرام است. سارایی افزود: در این دیوان علاوه بر اشعار کردی این شاعر گزیده محدودی نیز از شعرهای فارسی این شاعر گردآوری و منتشر شده است.
فعالیت ۲۴ ناشر در استان ایلام/خریداری ۷ هزار جلد کتاب از ناشران ایلامی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام نیز در این آیین در سخنانی گفت: حمایت از فرهنگ و هنر بومی یکی از سیاست های مهم اداره کل ارشاد ایلام است و هدف ما شناساندن فرهنگ بومی به نسل جوان است.
نیاکان با اشاره به فعالیت ناشران گوناگون در این استان افزود: به منظور حمایت از این ناشران در سال جاری تعداد  ۷ هزار جلد کتاب از ناشران استانی خریداری‌شده که موضوع این کتاب‌ها در زمینه‌های  اجتماعی، دینی، علمی، کودک و نوجوان، فرهنگ بومی و محلی، شعر کردی و دفاع مقدس بوده است. 
نماینده ناشران استان ایلام نیز در این مراسم در سخنانی با ارائه گزارشی از فعالیت ناشران این استان گفت: هم اکنون ۲۴ انتشاراتی در استان ایلام مجوز فعالیت داشته که از این تعداد ۱۶ ناشر فعال و مشغول کار هستند.
حبیب اله محمودیان به مشکلات ناشران این استان اشاره کرد و گفت: لازم است دولت محترم برای بازگشت دیگر ناشران به عرصه فعالیت از آنان حمایت و پشتیبانی کند.وی به تعداد اثار چاپ شده در این استان در نیمه نخست امسال اشاره کرد و گفت: در این مدت تعداد ۹۹ عنوان کتاب در این استان تولید و چاپ شده و تا پایان امسال احتمالا این رقم به دوبرابر برسد./ کرد پرس
اطلاعات شما ذخيره شود ؟